24 sty 2012

"Zapomniane" - Cat Patrick - recenzja

Przeszłość jest dla mnie stracona, teraźniejszość to przygoda, a przyszłość – wspomnienie...”

Każdy z nas posiada wspomnienia, niektóre bardziej zabawne, inne niestety mniej. W chwilach samotności bardzo często wracamy do przeszłości, myśląc o tym, co moglibyśmy zrobić inaczej a czego na pewno byśmy nie zmienili. Czasem zastanawiamy się też, jaka będzie nasza przyszłość, jak podjęte wcześniej decyzje wpłyną na przyszłe losy zarówno nasze, jak i naszych bliskich. A co by było, gdybyśmy znali jedynie przyszłe wydarzenia? Jak wyglądałoby nasze życie, w którym każdego ranka po przebudzeniu nie pamiętamy prawie niczego? Jakie decyzje podjęlibyśmy aby pomóc przyjaciołom?

London Lane, z pozoru zwykła licealistka, to ładna dziewczyna o rudych włosach, które wyróżniają ją z tłumu. Jej życie kręci się wokół szkoły i przyjaciół. Pozory jednak mylą - każdy kolejny dzień jest dla niej nie lada wyzwaniem. Bez swoich notatek nie miałaby zielonego pojęcia, co wydarzyło się poprzedniego dnia. Jej wspomnienia nie sięgają wstecz - London pamięta jedynie przyszłość – i wiele by oddała, aby zmienić ten stan rzeczy. Szczególnie z powodu jednego istotnego powodu. Matka nie mówi jej całej prawdy, najlepsza przyjaciółka odwraca się od niej, a w swojej przyszłości nie widzi chłopaka, za którym teraz szaleje.

Moje życie jest, oględnie mówiąc, nieźle porąbane.”

Cat Patrick, debiutowała utworem „Zapomniane”. Moim zdaniem to niezwykły debiut i bardzo udany. Mam nadzieję, że kolejne jej powieści będą równie dobre, jeśli nie lepsze. Mieszkająca w Seattle mężatka, z dwójką dzieci, na pomysł napisania książki wpadła, można by rzec, przypadkiem. Ale tego dowiecie się z okładki książki.

Oprócz London poznajemy także jej matkę, najlepszą przyjaciółkę oraz chłopaka. Oczywiście są jeszcze inne ciekawe postacie, jednak to tylko tło dla wydarzeń. Autorka wyraźnie zadbała o każdy szczegół W kreacji bohaterów – charaktery, które się uzupełniają, normalne postępowanie nastolatków, niewymuszone dialogi – wszystko to sprawia, że w lekturę niezwykle łatwo się wczuć.

Język powieści jest prosty i adekwatny do przedziału wiekowego bohaterów. Narracja prowadzona z punktu widzenia London pozwala bez najmniejszego problemu postawić się na miejscu bohaterów, łatwo zrozumieć podejmowane przez nich decyzje, a także pojąć ich rozterki miłosne. Styl autorki pozwala na przeczytanie lektury w zaskakującym tempie, szybko i sprawnie, bez najmniejszych problemów ze zrozumieniem tekstu.

Fabuła, mimo że prosta - wciąga i intryguje czytelnika. Wspomnienia z przyszłości wcale nie sprawiają, że lektura jest przewidywalna. Akcja lektury może i nie gna szaleńczym tempem do przodu, a jednak dla tej powieści jest ono w zupełności wystarczające. Pomyślicie, że to powieść nudna, ależ skąd! Zwroty akcji sprawiają, że nie sposób się nudzić.

Nie sposób nie powiedzieć niczego o oprawie graficznej. Niebanalna, przedstawiająca dziewczynę o rudych włosach, (można się domyślać, że to główna bohaterka), na szarym tle prezentuje się ciekawie. Do tego świetna tytułowa czcionka, z pozoru prosta, a jednak niezwykle wyrazista oraz świetnie dobrany cytat, który zachęca do lektury. Książka posiada krótkie rozdziały, wydrukowane większą czcionką – strony umykają nam w zastraszającym tempie.

Dla mnie czytanie oznacza pamiętanie.”

Komu mogę polecić „Zapomniane”? Otóż wszystkim romantyczkom – bez wątpienia będziecie zachwycone tą historią. W powieści znajdziemy delikatny wątek paranormalny, a także kryminalny – to naprawdę wybuchowa mieszanka. Zakończenie Was zaskoczy – gwarantuję. Gdy naokoło mamy masę powieści o wampirach, zmiennokształtnych i innych istotach nadnaturalnych, powieść Cat Patrick z pewnością się wyróżnia. Autorka stworzyła książkę idealną na długi wieczór. Można się przy niej odprężyć, jednak nie jest to płytka opowiastka o dziewczynie z liceum, ta powieść zmusza nas do przemyśleń. Oceniając lekturę wystawiam 5/6 i czekam na kolejne dzieła tej autorki.

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka


 TERAZ NIESPODZIANKA:

W CZWARTEK 26 STYCZNIA 2012 NA MOIM BLOGU WYSTARTUJE PIERWSZY KONKURS.
DO WYGRANIA JEDEN EGZEMPLARZ "ZAPOMNIANEGO" :)

4 komentarze:

 1. O niedługo tę książkę będę miała ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Genialna recenzja. Oj chciałabym miec już tą książkę i móc ją przeczytać! Nakręciłam się na nią niesamowicie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo miło wspominam historię London :) Cieszę się, że i Tobie się podobała. Dodam u siebie info o twoim konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam, ale mam taki zamiar, bo opis mnie bardzo zaciekawił, skoro Tobie się podobało, to może i mi przypadnie do gustu :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!