20 lis 2014

Historia Ziemi. Od gwiezdnego pyłu do żyjącej planety - Robert M. Hazen - recenzja

W moje ręce trafiła kolejna lektura popularnonaukowa. Tym razem jest to "Historia Ziemi. Od gwiezdnego pyłu do żyjącej planety". Już sam tytuł mnie zainteresował i wiedziałam, że ta publikacja będzie niezwykłą lekturą. 

Takie utwory recenzuje się ciężko przede wszystkim z powodu braku głównego bohatera, odniesienia do fabuły czy akcji książki. Należy skupić się tutaj na przedstawieniu faktów naukowych i różnych tez dotyczących powstania planety, jaką jest Ziemia. 

Autorem jest Robert M. Hazen, profesor nauk o Ziemi na George Mason University. Hazen jest błyskotliwym przewodnikiem w tej zadziwiającej podróży. Autor odkrywa przed czytelnikiem, jak rozwój materii doprowadził do stanu naszej planety, na który możemy patrzeć w tej chwili.  

Autor rozpoczyna swoją opowieść od tego, jak  prawdopodobnie wyglądał wszechświat przed powstaniem Słońca i innych planet – w tym naszej Ziemi. Od Wielkiego Wybuchu do teraźniejszości – wyjaśnione zostaje o wiele więcej niż przeciętna osoba może dowiedzieć się w szkołach. Chyba, że zaczyna studiować później kierunek, który rozwija dalej wiedzę o wszechświecie. W książce możemy poczytać o historii ewolucji minerałów, ale i samych właściwościach niektórych z nich. Zostaje również wyjaśniona budowa skorupy ziemskiej, od jej początkowych stadiów do stanu obecnego. Nie brakuje wzmianki o lądowaniu na księżycu i słynnej misji Apollo 11. Każdy kolejny rozdział mówi o kolejnym etapie tworzenia się Ziemi, w tym o powstawaniu oceanów, pasm górskich, wędrówce kontynentów, powstaniu ziemskiej biosfery. A na samym końcu autor przewiduje, co może się wydarzyć przez kolejne 5 miliardów lat. 

Jak zatem widzicie, jest to niezwykła publikacja, która mimo tego, że nie jest przepełniona akcją czy charyzmatycznymi bohaterami, potrafi zainteresować na tyle, że ciężko się od niej oderwać. Jest to pasjonująca lektura, która przekazuje nam ogrom wiedzy. Jeśli kogoś fascynują takie zagadnienia to polecam gorąco książkę Hazena. Uważam, że niektóre lekcje fizyki w gimnazjach a nawet liceach byłyby o wiele ciekawsze i bardziej zainteresowałyby uczniów, gdyby choć we fragmentach przedstawić tę pozycję. To jedna z lepszych popularnonaukowych publikacji, jakie miałam przyjemność czytać. Polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się fizyką lub genezą naszej cudownej planety. Trudno jest mi oceniać według standardowych kryteriów, ale uważam że książka zasługuje na 5/6. 

za książkę dziękuję wydawnictwu Prószyńki i S-ka

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię podobne tematy, jednak wolę je w postaci filmu, niż książki, wiec raczej podziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Można uznać, że główną bohaterką jest Ziemia :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!