25 mar 2016

Równa Słońcu - Anita Amirrezvani


„Muszę działać w największej tajemnicy. Gdyby ta książka wpadła w niepowołane ręce, zostałabym stracona…”.

Legendarne kobiety – od Anny Boleyn, poprzez Elżbietę, aż po Marię Królową Szkotów – które zmieniały bieg historii na dworze królewskim szesnastowiecznej Anglii, zostały dostrzeżone i docenione w dokumentach historycznych i literaturze. Niewielu jednak wie o kobietach sprawujących władzę w świecie muzułmańskim, które zawiązywały sojusze, udzielały rad władcom, lobbowały na rzecz zwiększenia władzy swoich synów lub samodzielnie sprawowały rządy.
Anita Amirrezvan w swojej kunsztownej opowieści o władzy, lojalności i miłości przywraca naszej pamięci jedną z takich kobiet, księżniczkę Pari Khan Khanoom Safavi.
Iran w 1576 roku jest państwem bogatym i olśniewającym urodą. Gdy jednak szach umiera, nie wyznaczywszy następcy tronu, dwór pogrąża się w chaosie. Księżniczka Pari, córka i protegowana szacha, wie więcej o zasadach funkcjonowania państwa niż ktokolwiek inny, ale starania księżniczki, by zaprowadzić porządek po niespodziewanej śmierci ojca wywołują kolejne spory i urazy. Pari i jej najbliższy doradca Javaher, eunuch rządzący haremem równie sprawnie jak światem poza murami pałacu, są w posiadaniu informacji o istnieniu skomplikowanej siatki dworskich powiązań i intryg, ta wiedza nada walce o władzę prawdziwie epicki wymiar.Pewnie większość z Was zna, lub chociaż słyszała o takim tureckim serialu jak Wspaniałe Stulecie. Musze przyznać, że ja dobrze go znam, gdyż moja mama, ba nawet mój tata oglądają go codziennie, więc chcąc - niechcąc jestem w temacie na bieżąco. Fabułę serialu nie będę Wam przybliżać, gdyż nie o to tu chodzi. Wspomniałam o nim ponieważ Równa Słońcu to coś dla tych z Was, którzy choć trochę polubili ten serial.

Na szczęście Równa Słońcu to nie tylko coś dla fanów tureckich seriali historycznych. To książka, która opowiada piękną historię opartą na faktach, przynajmniej w większej części. Akcja utworu toczy się w drugiej połowie XVI wieku na terenie niegdysiejszej Persji. Opowieść przedstawia losy pięknej i niezwykle mądrej córki perskiego Szacha (tak mianowano w tamtych czasach władcę owego kraju). Historia księżniczki, która pomimo tego, że jest kobietą, jest zaraz po władcy najważniejszą osobą w państwie, co jest niezwykłe w społeczności muzułmańskiej.  Utwór przedstawia walkę o władzę w kraju, który ma bardzo restrykcyjną religię oraz zasady. Rola księżniczki polega na utrzymaniu pokoju zarówno wewnątrz Państwa jak i z sąsiadującymi krajami, co jak się możemy przekonać do łatwych zadań nie należy.

Autorka przedstawia bardzo szczegółowo sylwetkę Pari-chanom – tytułowej Równej Słońcu – a także jej losy. Jako narrator występuje tutaj wierny sługa księżniczki, którego losy są równie wyjątkowe jak cała historia. Z niezwykłą szczegółowością widzimy w jakich luksusach żyją najbogatsi ludzie XVI-wiecznej Persji, ale nie brakuje także przedstawienia sytuacji ludzi biednych. Autorka w sposób barwny przedstawia społeczność, która tak bardzo równi się od naszej. 


Równa Słońcu to coś dla tych z Was, którzy cenią sobie dobrą historię z niezwykłym tłem. To intrygująca opowieść, która sprawi, że ten kto ją pozna nie pozostanie wobec niej obojętny. Pełna intryg, walki o władzę, niespełnionych uczuć oraz wielkich miłości opowieść wciąga w swój wir tak szybko, że czytelnik dostaje zawrotów głowy. Polecam każdemu, kto szuka dobrej książki, która daje do myślenia, nie jest to utwór lekki, jednakże warto go poznać, choćby ze względu na przedstawione tam wartości. Oceniam na 5/6, z pewnością wrócę jeszcze do niej nie raz, gdyż za każdym razem można odkryć w niej coś nowego i zaskakującego. 

Za ksiązke dziękuję wydawnictwu Albatros

2 komentarze:

  1. Takie książki bardzo lubię, chętnie przeczytam! A ,,Wspaniałe stulecie" to świetny serial :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No, koniecznie muszę obczaić!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!