9 cze 2016

Królowie Dary - Ken Liu

Definicja sprawiedliwości zmienia się w trakcie trwania rewolucji!
Długo wyczekiwana seria Kena Liu nareszcie w Polsce!
Oto misterna, wielowątkowa i wielopoziomowa opowieść przepełniona duchem Orientu, którą pokochał cały fantastyczny świat. Porywająca historia o walce z tyranią, mechanizmach politycznych, braterstwie i rywalizacji zdolnej obrócić wniwecz wszystko, co cenne.
Cwany i czarujący hulaka Kuni Garu oraz stanowczy i nieustraszony Mata Zyndu zdają się zupełnymi przeciwieństwami. Mimo to, gdy niezależnie od siebie występują przeciwko cesarzowi, szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Łączy ich upór w dążeniu do celu i walka ze wspólnym wrogiem. Po obaleniu władzy ich drogi rozchodzą się w dramatycznych okolicznościach. Dzielą ich wizje co do kierunku, w którym powinien zmierzać świat, oraz… pojęcie sprawiedliwości.


Królowie Dary to powieść, o której rozpisywano się w zachwytach jeszcze na długo przed premierą utworu. Szczerze mówiąc byłam bardzo zaciekawiona, gdyż lubię takie klimaty. Dodatkowo opis z tyłu książki dość mocno mnie zachęcił. Nie pozostało mi zbyt wiele jak tylko sięgnąć po książkę Kena Liu.

Książka już na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Po pierwsze cudowne wydanie: twarda oprawa, spora ilość stron, piękna grafika na okładce – to jest to co z pewnością również zachęca by sięgnąć po książkę. Po drugie niesamowita historia, która wciąga czytelnika od pierwszej strony. Nic tylko czytać!

Historia jest bardzo rozbudowana, ale napisana jest z wielką starannością o szczegóły. Akcja powoli nabiera tempa, by później pędzić już niesamowicie. Nie brak tu nagłych zwrotów akcji. Czytelnik na pewno nie będzie się nudził. 

Sami bohaterowie są niezwykle dopracowani. Ich charyzmatyczne osobowości powodują, że czytelnik szybko wczuwa się w ich sytuację. Na dodatek postacie są niezwykle realne, co sprawia, że łatwiej odnaleźć się w powieści. Czytelnik zapoznaje się z historią i kulturą Dary, autor wykazał się tu niemałą wyobraźnią. Wiele szczegółów zapiera dech w piersi. 

Królowie Dary to powieść wielowątkowa, nie pozwalająca nawet na chwilę wytchnienia. Styl pisania autora pozwala szybko pochłaniać kolejne rozdziały. Z pewnością nie brakuje tu zapożyczeń z kultury orientalnej, a motyw uciemiężonej społeczności – choć dość popularny w utworach fantastycznych – jest tu świetnie rozwinięty. Intrygi, które są tu na każdym kroku dodają pikanterii całej powieści. Królowie Dary to fantasy wysokich lotów, pokazująca, że ten gatunek może być zdecydowanie bardziej ambitny niż w większości przypadków – wszystko zależy od tego, kto się za taką powieść zabiera. Ken Liu napisał doskonałe epickie fantasy z barwnymi bohaterami, niezwykłym światem w którym orient miesza się z fantastyką i niezliczoną liczbą intryg. Moja ocena to mocne 5/6 i już teraz wiem, że sięgnę po drugi tom, ponieważ nie dość, że historia jest dla mnie jedną z lepszych jakie czytałam ostatnio to wydanie tej serii jest niesamowite. 

Za możliwość poznania książki dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!