12 lut 2012

"Las Zębów i Rąk" - Carrie Ryan - recenzja

Wybór jest tym, co czyni nas ludźmi, odróżnia od Nieuświęconych”

Raz na jakiś czas trafia w moje ręce taka powieść, która potrafi całkowicie wprawić czytelnika w stan osłupienia. Książka, która potrafi wywołać tak wiele emocji, że nie sposób ubrać ich w słowa. Właśnie takim utworem jest Las Zębów i Rąk Carrie Ryan, pierwszy tom trylogii.

W świecie Mary istnieją proste prawdy.
Siostrzeństwo zawsze wie najlepiej.
Strażnicy chronią i służą.
Nieuświęceni nigdy nie ustąpią.
Trzeba też pamiętać o siatce otaczającej wioskę. O ogrodzeniu, które chroni osadę przed Lasem Zębów i Rąk.
Ale prawda staje się złudna, bowiem Mary odkrywa coś, o czym nigdy nie powinna się dowiedzieć. Sekrety Siostrzeństwa. Tajemnice Strażników.
Gdy ogrodzenie zostaje sforsowane, a świat pogrąża się w chaosie, Mary zdobywa wiedzę o Nieuświęconych.
Teraz musi wybrać pomiędzy mieszkańcami wioski a własną przyszłością, między tym, którego kocha, a tym, który kocha ją. Musi też stawić czoła koszmarom Lasu Zębów i Rąk.
Czy może istnieć życie w świecie otoczonym przez śmierć?Las potrafi oszałamiać swoim nieokiełznanym pięknem dzikiej natury, ale to samo piękno potrafi być zabójcze. Doskonale przekonują się o tym bohaterowie powieści, którzy muszą zmagać się z Nieuświęconymi oraz z własnymi słabościami. Mary, główna bohaterka, marzy o tym, by choć raz w życiu zobaczyć ocean, o którym tyle opowiada jej matka. Jej główne marzenie sprawia, że dąży uparcie do swego celu. Wiara w opowieści matki oraz nadzieja, jaką Mary w sobie ma, dodają jej zarówno sił fizycznych jak i motywacji. To bohaterka z charakterem, która wie, czego chce, jest dzielna i stanowcza, i walczy pomimo przeszkód, jakie ciągle napotyka na swej drodze. Oprócz niej poznajemy także kilkoro z jej przyjaciół oraz tajemniczą Gabrielle, dziewczynę o nieznanym pochodzeniu, owianą niesamowitą tajemnicą. Wszystkie postacie są pełnokrwiste i niezwykle dopracowane przez autorkę - pełni wad i zalet, nie idealne, ale takie jak my. To ludzie, których można spotkać w prawdziwym życiu. Osoby borykające się z podobnymi, jak nasze, problemami. Miłość, przyjaźń, zaufanie, strach przed nieznanym, obawa przed odrzuceniem przez społeczność – wszystkie te emocje uchwycone są w cudowny sposób. Czytelnik wręcz w nich tonie.

Utwór można traktować jako post-apokaliptyczną wizję przyszłości. Zaraza dziesiątkująca ludność, garstka osób odizolowanych od całej reszty świata, jednak bez jakiejkolwiek gwarancji, że oprócz nich przeżył ktoś jeszcze. Dookoła niebezpieczny Las pełen ścieżek wyznaczonych przez siatkę, istny labirynt, w którym każda obrana droga okazuje się błędnym wyborem. Wizja świata w jakim z pewnością nie chciałby się znaleźć nikt z nas.

Myślisz, że chcesz miłości, Mary. Myślisz, że to piękny dar, które wypełnia cię i czyni całością; nic więcej. Ale mylisz się. Miłość potrafi być okrutna i zła. Może stać się mrokiem i powodować najdotkliwszy ból.”

Akcja jest nieprzewidywalna, co sprawia, że z każdą kolejną stroną z zapartym tchem wyczekujemy kolejnych wydarzeń. Dzięki narracji pierwszoosobowej, prowadzonej przez Mary, jesteśmy w samym centrum wszystkich zdarzeń. Dzięki temu czytelnik silnie odczuwa emocje głównej bohaterki, a lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

Autorka debiutując tak dobrą powieścią wykazała się niezwykle przemyślaną wizją, która napisana jest prostym językiem, potrafiącym dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Bardzo wysoko postawiona poprzeczka dla kontynuacji sprawia, że czytelnik z niezwykłym utęsknieniem będzie wyczekiwał jakichkolwiek informacji ze świata ogarniętego przez wszechobecnych Nieuświęconych.

Kilka słów o okładce: z pewnością tajemnicza, ale zarazem naprowadzająca nas na wydarzenia. Niezwykle klimatyczna, w pełni oddająca treść powieści.

Gdzieś tam istnieje świat, świat inny niż ten, który znamy, i teraz jesteśmy jego częścią.”

Las zębów i rąk to zaskakująca lektura o nieprzeciętnym zakończeniu. Strach i walka o własne życie przeplata się z miłością oraz poświęceniem, na które gotowi są tylko prawdziwi przyjaciele. Powieść o walce o własną tożsamość, o przyjaciół, o zrozumienie jest idealna dla każdego, kto tylko odważy się wejść do Lasu Zębów i Rąk. Mroczny i fascynujący świat zawładnie umysłem każdego czytelnika. Wystawiam ocenę 6/6 i z niecierpliwością oczekuję okazji, by zanurzyć się w świecie Śmiercionośnych Fal.za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu

8 komentarzy:

 1. Uważam, że ta powieść jest niesamowita! Poruszyła mnie do głębi na dlugi czas pochłónęła!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniale, że książka Ci się podobała, ale część druga jest jeszcze lepsza ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Na mnie książka aż takiego wrażenia nie zrobiła, chociaż była przyjemną lekturą, nie zaprzeczę. :) Muszę sięgnąć po drugi tom, może on zrobi na mnie większe wrażenie, chociaż nie będzie już osobiście związany z losami głównej bohaterki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro wszyscy tak zachwalają, czas się wybrać do księgarni ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj chciałabym to jak najszybciej móc przeczytac :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wkrótce się za nią biorę :D O tak zdecydowanie :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka świetna, jakoś niedługo wychodzi część druga (albo dopiero co wyszła) i już nie mogę się doczekać

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow! Tyle pozytywności na jej temat, że aż wstyd się nie zainteresować, chociaż tytuł brzmi makabrycznie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!