3 lut 2012

Nowa Fantastyka - recenzjaSięgając po kolejny numer Nowej Fantastyki miałam nadzieję na niesamowicie wciągające artykuły, zresztą jak zawsze do tej pory. Ponownie sięgnąwszy po najnowszy numer Nowej Fantastyki, nie zawiodłam się. Otrzymałam ogromną dawkę ciekawych artykułów, w tym już na samym początku felieton Jakuba Ćwieka mówiący o polskiej odpowiedzi na największe dzieła literackie gatunku fantasy. Autor tekstu zwraca szczególną uwagę na zjawisko określane mianem „metkowania”. Z pewnością artykuł Ćwieka daje do myślenia, a ponadto jest niezwykle pouczający i nader ciekawy.

Artykuł z okładki „Ekran pełen Baśni” jest bardzo intrygujący. Znalazłam w nim wiele informacji, o których nie miałam zielonego pojęcia, np. te o „Kopciuszku” z 1898r. lub o „Pięknej i Bestii”. Jest to tekst, który czyta się naprawdę szybko i nie trudno zrozumieć zawarte w nim informacje, a piękne zdjęcia dodają wyrazistego charakteru.


Oczywiście nie brakuje czegoś dla fanów kina i teatru. W artykule Mateusza Albina „Azyl dla kiepskich filmów” możemy przeczytać o swoistym fenomenie wśród wytwórni filmowych. Asylum, bo o nim mowa, przoduje w produkcjach filmowych przepełnionych efektami specjalnymi, a do tego swoją bezczelnością zdobywają widzów. To po prostu trzeba przeczytać - przekonajcie się na własne oczy, jak działa ta wytwórnia filmowa i jakie „hity” mają na swoim koncie. Natomiast Michał Hernes odpowiada na pytanie, w jaki sposób na deskach polskich teatrów zagościły „klasyczne monstra po liftingu”.

Nie sposób pominąć opowiadań umieszczonych w tym numerze Nowej Fantastyki. Pierwsze, na jakie się natkniemy, to tekst Istvana Vizvary'ego. Co mogę o nim powiedzieć? Z pewnością daje do myślenia - autor zmusza czytelnika do głębszego odbioru swojego tekstu, skłania do zastanowienia się nad przesłaniem: „Życie jest takie cholernie nudne” - Ale czy aby na pewno?

Z prozy zagranicznej polecam „Ambasadora” - Petera Wattsa. Kawał dobrej fantastyki silnie pobudzającej wyobraźnię. Zachęcam fanów międzygalaktycznych waśni. Uważacie, że „Obcy vs. Predator” to wojna o istnienie wszechświata? Tak więc najwyższy czas poznać „Zombie” i „Kali”. Tekst łączy w sobie fantastykę, naukowe stwierdzenia, obfituje w niepewność oraz strach przed nadciągającym niebezpieczeństwem.


Także „Bogowie co drugiej środowej nocy” - S.L. Farrella pobudzają naszą wyobraźnię. Po krótkim wprowadzeniu zostajemy wrzuceni w świat pełen orków, krasnoludów, elfów i ludzi. Wszyscy żyją w harmonii, ale niestety bogowie potrafią wtrącić swoje trzy grosze. Całość wręcz emanuje specyficznym humorem, przez co podczas czytania opowiadania na naszych twarzach będzie gościł uśmiech. Mimo, że jest to bardzo krótki tekst, nie brakuje zwrotów akcji. Po każdym fragmencie, autor wtrąca wyjaśnienia oraz przemyślenia, co ułatwia zrozumienie koncepcji całej historii.

Psychopaci nie są źli; są po prostu inni. Są niezdolni do odczuwania poczucia winy bądź wyrzutów sumienia. Nie znają empatii.”1.

Jak w poprzednim numerze, tak i tutaj osoby, które tworzą własne opowiadania znajdą kilka rad, które ułatwią im obcowanie ze słowem pisanym. Tym razem Michael J. Sullivan w tekście „Pokazuj i opowiadaj. Minihistorie” zwraca uwagę na dobór słów oraz na przekaz jaki one niosą. Jak zwykle, w tym cyklu felietonów, znajdziemy wiele jasnych wskazówek co do sposobu pisania własnych utworów. Polecam tym, którzy próbują swoich sił w tej dziedzinie.

Innymi ciekawymi felietonami są tekst Rafała Kosika o fantastyce praktycznej, oraz artykuł Petera Wattsa na temat ślepopisani. Teksty różnorodne i oferujące ciekawe spostrzeżenia oraz rady dla czytelników.

Jest nas coraz więcej, choć niekoniecznie tych i niekoniecznie tam, gdzie byśmy chcieli.”2.

Oczywiście znajdziemy też pomocne recenzje filmów, książek, gier i komiksów. To z pewnością ułatwi Wam wybór, co warto przeczytać/obejrzeć, a co zdecydowanie lepiej zostawić w spokoju. Nowa Fantastyka to czasopismo idealne dla każdego fana fantasy, jest tu ogrom różnych ciekawych informacji ze świata zarówno literatury i filmu, jak też teatru. Miesięcznik bardzo gorąco pragnę polecić tym, którzy nie mieli jeszcze okazji po niego sięgnąć. To idealny sposób, aby rozpocząć swoją przygodę z gatunkiem fantastyki.


1. Cytat z felietonu P. Wattsa „Podbici przez Obcych”.
2. Cytat z felietonu R. Kosika „Siedem miliardów i rośnie”


A na koniec spis tego co znajdziecie w tym numerze:

PUBLICYSTYKA
ZAPOWIEDZI
ATAK KLONÓW (POLSKA ODPOWIEDŹ) Jakub Ćwiek
EKRAN PEŁEN BAŚNI Jerzy Rzymowski
SMOKI NIEBANALNE Artur Szrejter
AZYL DLA KIEPSKICH FILMÓW Mateusz Albin
DOKTOR JEKYLL I MISTER JOKER Michał Hernes
GŁÓWNONURTOWY COMING OUT Jakub Winiarski
RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 3 Michael J. Sullivan
SIEDEM MILIARDÓW I ROŚNIE Rafał Kosik
PODBICI PRZEZ OBCYCH Peter Watts
DRZWI DO KABINY DZIECIOŚMIERCI Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

KONFRONTACJA ELAINE HOUSEMANN Istvan Vizvary
EUSTACHY SOPLICA KONTRA PÓŁDEMON Karol Mitka
ZAPISANE W SNACH Jarosław Sopiński

PROZA ZAGRANICZNA

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI Sarah Langan
AMBASADOR Peter Watts
BOGOWIE CO DRUGIEJ ŚRODKOWEJ NOCY S.L. Farrellza numer miesięcznika do recenzji dziękuję redakcji Nowej Fantastyki oraz Panu Marcinowi

6 komentarzy:

 1. Nie czytuję gazet - szkoda mi na nie czasu. Ale brzmi interesująco ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie Mitka tak ZNIECHĘCIŁ do czytania dalszych opowiadań, że stoję w miejscu. Albo to opowiadanie było tak denne, albo nie łapię jego prozy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również rzadko czytam gazety, wolę książki ;) recenzja ciekawa.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. NF dostaje duży plus za zamieszczanie tekstów Wattsa, to jeden z istotniejszych powodów do zakupu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się z przedmówcą/przedmówczynią: teksty Wattsa to ogromny plus magazynu. Ale pozostałe artykuły też niczego sobie XD

  Dziękuję za reklamę :*:*

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudowna okładka! Nie kupuje takich gazet ( i tak na czasopisma wydaje za dużo pieniędzy), ale ten numer z pewnością się znajdzie u mnie w szufladzie. Zakochałam się w tej okładce ( i nie chodzi tu tylko o tego pana :D). Więcej takich a może i ten tytuł dołączę do moich gazecianych zakupów.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!