2 wrz 2012

Zagadka - Alison Croggon - recenzja

Maerad to dziewczyna o tragicznej przeszłości, lecz jej moce z każdym dniem stają się coraz silniejsze. Teraz wraz ze swym mentorem Cadvanem, ścigani zarówno przez Światło, jak i Mrok, muszą odnaleźć Zagadkę Drzewnej Pieśni – klucz do przywrócenia pokoju zagrożonemu wojną królestwu.
Lecz czy sama Maerad nie jest największą zagadką?


Kontynuacja powieści zawsze jest niemałą zagadką dla czytelnika. Czy autor sprosta postawionemu sobie zadaniu? Czy książka utrzyma poziom poprzedniczki? Niestety nie zawsze po lekturze kolejnego tomu o przygodach naszych przyjaciół, jesteśmy zadowoleni z rezultatu, jaki otrzymał autor. Gdy miałam sięgnąć po Zagadkę od Alison Croggon, byłam pełna obaw. Miałam wiele wątpliwości, czy pomysł, jaki Alison przedstawiła w Darze, będzie dalej tak oryginalny jak wcześniej.

Maerad to młoda bardka, która dźwiga na swych barkach ogromną odpowiedzialność. Jej tragiczna przeszłość nie jest przeszkodą, aby z każdym kolejnym dniem jej moce stawały się coraz silniejsze. Wraz ze swym wybawicielem i mentorem – Cadvanem – przemierza kolejne krainy, by odnaleźć Drzewną Pieśń. Cadvan jest bardzo potężnym bardem, którego Los związał z Maerad i postawił przed nimi wielkie wyzwanie odnalezienia czegoś, czego nikt dotąd nie widział. Nikt nie ma najmniejszego pomysłu, czym może być owa Drzewna Pieśń. Bohaterowie, których poznaliśmy z Darze, teraz ruszają w dalszą drogę po przygody, a towarzyszyć im będą niebezpieczeństwa i rozterki, natomiast po piętach deptać im będzie Mrok w swej najgroźniejszej postaci. 

Autorka w tej części wprowadza kilka dodatkowych postaci, nie mniej wyrazistych niż główni bohaterowie. Znów najbardziej intrygującym i oryginalnym pomysłem jest przedstawienie samych bardów, jako osób posługujących się magią. Jest to z pewnością nieco odmienna wizja niż te, które do tej pory poznaliśmy. I to zdecydowanie działa na plus ów powieści. 
4 komentarze:

 1. Nie słyszałam o tej książce i widzę, że mam sporo do nadrobienia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam i widzę że muszę się zapoznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie miałam okazji czytać poprzedniej części, zatem póki co pass :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszą część muszę przeczytać obowiązkowo!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!