7 wrz 2012

NOWA FANTASTYKA 09 (360) 2012 - recenzja


Dopiero wrzesień, a już większość fanów Nowej Fantastyki myśli o październiku. Dlaczego? Otóż w przyszłym miesiącu nasz miesięcznik obchodzi niemałą rocznicę – 30-ste urodziny! Nieliczni zapewne mieli okazję przyglądać się przemianom miesięcznika, oraz jego wewnętrzej ewolucji. Ja sama nie dostąpiłam tego zaszczytu, jestem jednak bardzo zadowolona, że na nasz rodzimy rynek trafiło takie czasopismo.


W tym numerze na samym początku mamy okazję przeczytać felieton Jakuba Ćwieka o tym jak to fantastyka jest metodą na rozwijanie umysłu oraz zdolności interpersonalnych. Jeden z lepszych i najbardziej interesujących felietonów jaki czytałam. Podczas czytania tego artykułu prawie cały czas kiwałm twierdząco głową, zgadzając się w 100 % z Jakubem. A naprawdę rzadko zdarza się, że jestem z kimś w pełni zgodna, zawsze znajdę jakieś „ale...”.

Dalej co nieco o książce, która nie została napisana do końca, gdyż jej autor spotkał na swej drodze kostuchę. Chodzi o Karola Dickensa i „Tajemnicę Edwina Drooda”. Autor zmarł przy pisaniu powieści i w ten sposób sprawił, że nikt nigdy nie dowie się jak naprawdę miała zakończyć się ta historia. Jednak Dan Simons postanowił stworzyć własne zakończenie. Więcej musicie przeczytać w artykule, gdyż nie chcę Wam zabierać tej przyjemności oraz zaskoczenia.

Następnie coś dla fanów horroru. Oglądaliście może „Amityville” lub „Dom na nawiedzonym wzgórzu”? Zatem macie pojęcie jak zwodniczo bezpieczne jest domowe zacisze. Twórcy filmów kategorii haunted house movies świetnie wykorzystują poczucie bezpieczeństwa u widza i bez skrupułów potrafią je zniszczyć. Prawda jest taka, że lubimy oglądać takie filmy i choć temat wydaje się już wyczerpany, każdy kolejny film jest dla nas okazją by usiąść w fotelu, by z zapartym tchem oddać się tej mrożącej krew w żyłach przyjemności. Artykuł przytacza wiele świetnych tytułów, które - jeśli ktoś nie oglądał – ma okazję obejrzeć.

Chaos Absolutny to druga część dłuższego artykułu poświęconego „Pamięci Absolutnej”. W poprzednim numerze miesięcznika mieliśmy swoisty wstęp, teraz otrzymujemy kolejne – bardziej lub mniej – zaskakujące informacje. Polecam serdecznie szczególnie fanom filmu. Także w ostatnim numerze opisywana była teoria ''pustej Ziemi'' jeśli ktoś nie jest jej zwolennikiem teraz może poznać kolejną z wielu teorii – ''płaską Ziemię''. Polecam to trochę inne spojrzenie na nasz glob każdemu czytelnikowi miesięcznika. Tematem okładkowym jest „Dziedzictwo Diuny” i właśnie to jest następny z kolei artykuł. Któż z najwierniejszych fanów SF nie zna tej powieści. Tak jak mówi się o współczesnym Tolkienie i dzieła fantastyki porównuje się do tej kultowej powieści, tak w świecie SF owa „Diuna” jest takim wyznacznikiem. Czy współcześni fani SF mają taki utwór jak „Diuna”? Aby się o tym przekonac koniecznie przeczytaj ten artykuł.

I tym oto sposobem przechodzimy to kwintesencji NF, czyli do comiesięcznej dawki niezwykłych opowiadań. Jak zawsze pierwsza jest proza Polska, którą rozpoczyna Ewa Bury z „Khulle”. Opowiadanie o nieco dziwnym tytule potrafi wprowadzić czytelnika w zaskoczenie. Dalej Adam Synowiec ze swoimi „zaklęciami” czaruje każdego, kto tylko spojrzy na jego tekst. Proza zagraniczna prezentuje się równie ciekawie. „Opowiastki o siedmiu Dżinach” to trochę inne spojrzenie na owych istotach. Osoby interesujące się dżinami powinny przeczytać ten tekst, może dowiedzą się czegoś nowego, czegoś co sprawi, że ich dotychczasowe postrzeganie tych stworzeń zmieni się.

Cykl ''Rady dla piszących'' tym razem podpowiada „jak zacząc”. Michael J. Sullivan jest niezwykłym doradcą i nauczycielem. Piszesz swoją pierwszą powieść? A może opowiadanie lub krótką historyjkę? Drogi Czytelniku powinienieś koniecznie zapoznać się z radami samego mistrza w tym fachu. Następnie szybko przechodzimy do jedynego wywiadu w tym numerze. Z Davidem Weberem, specjalistą od fantastyki militarnej rozmawia Joanna Kułakowska. Pytania ciekawe, odpowiedzi nie mniej interesujące. Wywiad, który powinien przeczytać każdy fan tego rodzaju powieści. Na koniec oprócz recenzji mamy jeszcze trzy felietony, które mogą wywołać uśmiech na waszych twarzach.

Miesięcznik jak zatem możecie się przekonać prezentuje się nader interesująco. Trzymając poziom potrafi wywołać zarówno uśmiech jak i nakłonić nas do myślenia. Zatem nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić każdemu szanującemu się fanowi Fantastyki i SF kupno tego numeru. Wrażenia gwarantowane a z pewnością nie będzie to pożałowany zakup. Chcesz wiedzieć co nowego w świecie Nowej Fantastyki, koniecznie przeczytaj kolejny jej numer!
SPIS TREŚCI:

ZAPOWIEDZI
JĘZYK EINSTEINA I UFOLODZY  Jakub Ćwiek
TAJEMNICA KAROLA DICKENSA  Jan Żerański
DOMOWE PIEKIEŁKO  Piotr Pieńkosz
CHAOS ABSOLUTNY CZ. 2 Marcin Zwierzchowski
PŁASKA ZIEMIA Z LAMUSA  Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
POWRÓT (DO PRZESZŁOŚCI) STRAŻNIKÓW Michał Chudoliński
DZIEDZICTWO DIUNY  Andrzej Kaczmarczyk
RADY DLA PISZĄCYCH ODC. 10  Michael J. Sullivan
TRZEBA MÓWIĆ WŁASNYM GŁOSEM Wywiad z Davidem Weberem
OCALIC OD ZAPOMNIENIA? NIECH GINĄ!  Rafał Kosik
GRUPOWA SELEKCJA  Peter Watts
KŁOPOTY Z PAMIĘCIĄ  Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

KHULLE Ewa Bury
DO ZWARTEGO ZAKLĘCIA  Adam Synowiec

PROZA ZAGRANICZNA

OPOWIASTKI O SIEDMIU DŻINACH Mike, Linda i Louise Careyowie
SYTUACJA Jeff VanderMeer
ANALK Florian Heller

RECENZJE

KSIĄŻKI | FILM | GRA/DVD | KOMIKS | TV

za egzemplarz do recenzji dziękuję redakcji miesięcznika NOWEJ FANTASTYKI 
oraz Panu Marcinowi :)

więcej na


1 komentarz:

Dziękuję za każdy komentarz!