4 lut 2014

"Jak przetrwać wśród Czarnych dziur" - D. Goldberg, J. Blomquist - recenzja

Lekturę tej oto książki rozpoczęłam z czystej ciekawości. A jako, że fizyka trochę mnie interesuje nie mogłam sobie jej odpuścić. Już sam tytuł mówi, że nie będą to suche fakty na tematy związane z różnymi pojęciami fizyki a w zabawny i ciekawy sposób zostaną podane odpowiedzi na nurtujące nas – czasem – pytania.


Czy otrzymałam to czego się spodziewałam? Jak najbardziej tak! Dave i Jeff w dość humorystyczny sposób postanowili przekazać nam wiedzę, którą ogólnie uważa się za nudną. Dave Goldberg jest profesorem fizyki na jednym z Uniwersytetów jest specjalistą od kosmologii. Natomiast Jeff Blomquist ukończył wydział fizyki i pracuje w Boeing Aerospace, co ciekawsze jest autorem ilustracji, które znajdziemy w książce.  

Książka z pewnością przyciągnie osoby, które choć trochę interesują się zagadnieniami fizyki. W sposób dość ''luzacki'' przedstawione zostały pojęcia fizyki kwantowej czy perpetum mobile. Dzięki temu utworowi można nauczyć się wielu rzeczy, które z pozory wydawały się bardzo skomplikowane i trudne do pojęcia. Nawet ja nie sądziłam, że zagadnienia związane z fizyką można ująć w taki sposób, sposób który na pewno wywoła uśmiech na twarzy. 

Czas  spędzony przy tej lekturze wspominam bardzo dobrze. Wieczory spędzone z tą książką w ręku i kubkiem kawy były naprawdę pouczające. Książka w prosty sposób, wyjaśnia zagadnienia kosmologii czy fizyki. Czytelniku znajdziesz tu wszystko od elektronów po życie pozaziemskie. Chcesz zbudować wehikuł czasu lub przerobić swoje auto tak by poruszało się z prędkością światła? Ta książka wyjaśni Ci czy to w ogóle możliwe. Jesteś ciekaw co czeka Cię po powrocie z kosmosu? Znajdziesz tu odpowiedzi na najdziwniejsze pytania.  Ciekawym dodatkiem są przypisy od autora, oraz rysunki przedstawiające wyjaśnienie omawianych zagadnień. 

Nie jest to zwykła recenzja. Nie jest także łatwo zrecenzować taką książkę, niemniej zachęcam każdego do choćby przeczytania jednego lub dwóch rozdziałów tej książki a zapewniam Was, że będziecie chcieli przeczytać ją całą. Dla mnie to była bardzo ciekawa przygoda i oceniam tę książkę na mocne 4.5/6. 

***

Dave Goldberg, Jeff Blomquist
Jak przetrwać wśród czarnych dziur. Najzabawniejszy przewodnik po Wszechświecie
Kategoria: Popularnonaukowe
Tłumaczenie: Sławomir Kupisz
Liczba stron: 392
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 16-01-2014

***
Za książkę dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka

2 komentarze:

  1. fizykaaa :D w sumie nawet ją lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie przepadałam za fizyką, więc lekturę tej książki sobie daruję :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!