11 kwi 2014

"Skąd się wziął kot Schrodignera" - John Gribbin - recenzja

Przyszła kolej na niewielką dawkę literatury popularnonaukowej. Czasem trzeba oderwać się od świata pełnego niewyjaśnionych rzeczy, i wrócić do rzeczywistości, która wcale nie jest taka szara i ponura. John Gribbin w książce „Skąd się wziął kot Schrodingera” przedstawia pracę, za którą Erwin Schrodinger otrzymał Nagrodę Nobla.

Autorem tego utworu jest John Gribbin, jest to jeden z bardziej wybitnych pisarzy poplarnonaukowych. Studiował na Cambidge astofizykę. Powszechnie słynie ze zdolności do prostego przedstawiania złożonych zagadnień.


Zacznę od wyjaśnienia tytułu. Kot Schrodingera jest jednocześnie i żywy i martwy. Dziwne prawda? Chodzi tutaj o przełożenie tego co dzieje się w świecie nanoskopowym (na poziomie atomu) na to co dzieje się w świecie makroskopowym (tym, który widzimy gołym okiem). Odsyłam do Wikipedii, gdyż tam bardzo dobrze wyjaśnione jest całe doświadczenie.

„Skąd się wziął kot Schrodingera” to książka, która w prostych słowach przedstawia jak Erwin niewielkimi krokami oraz metodą prób i błędów doszedł do etapu za który został uhonorowany prestiżową Nagrodą Nobla. W kilkunastu rozdziałach śledzimy najpierw początki kwantowej rewolucji a następnie jej ewolucję. Autor w sposób dość ciekawy przekazuje nam wiedzę, której z pewnością nie zdobędziemy w szkole – chyba, że będziemy się kształcić w kierunku astrofizyki.


Książka przedstawia konkretne wiadomości a jej przekaż jest jasny i zrozumiały. Nie brakuje w niej ciekawych pomysłów, teorii oraz czasem bardziej skomplikowanych rozwiązań. Książka jest utworem idealnym dla osób, które choć trochę interesują się zagadnieniami związanymi z fizyką, astrofizyką a także rewolucją kwantową. Osobiście lubię fizykę, ale nie na tyle by czuć się biegle w tematach o których możemy przeczytać tym utworze, niemniej jednak autor zaciekawił mnie swoim sposobem przekazu tych wiadomości. A dodajmy, że wytłumaczyć fizykę nie jest znów tak łatwo. Autor bardzo wyraźnie pokazuje kolejność zdarzeń, które ukształtowały działanie Schrodingera. Możemy też poznać jakie relacje łączyły go z Einsteinem, oraz jaki wpływ miała na niego tak wybitna osoba.  Książka na pewno ułatwi zrozumienie, o ile nie pozwoli w pełni zrozumieć, prawa i mechanizmy rządzące światem. 


Tytuł oryginału: Erwin Schrödinger and the Quantum Revolution
Tłumaczenie: Sebastian Szymański
Format: 140 mm x 210 mm
Liczba stron: 272
W sprzedaży od: 27-02-2014


Zapraszam do recenzji innej popularnonaukowej książki 

za książkę dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!