28 gru 2013

"Zabójczyni i Władca Piratów" - Sarah J. Maas - recenzja

Chcesz wiedzieć, co działo się z zabójczynią Celaeną przed akcją Szklanego Tronu? Oto pierwsza z czterech nowelek, które opowiadają o jej wcześniejszych losach! Groźna zabójczyni Celaena Sardothien pragnie dokonać odwetu. Gildia Zabójców wysyła ją na daleką wyspę na tropikalnych morzach, gdzie Celaena ma odebrać dług od Władcy Piratów. Gdy jednak dowiaduje się, że spłatę uzgodniono nie w pieniądzach, a w niewolnikach, charakter jej misji nagle ulega zmianie i zabójczyni zaryzykuje wszystkim, by naprawić dziejące się zło. 


Akcja „Szklanego Tronu” tak mnie porwała, że po skończonej lekturze długo nie mogłam przestać myśleć o bohaterach. Gdy tylko pojawiła się informacja o nowelkach, które są uzupełnieniem tej opowieści stwierdziłam, że muszą one trafić w moje ręce. Tak też się stało.

Rozpoczynając lekturę „Zabójczyni i Władcy Piratów” nie do końca wiedziałam czego się spodziewać, gdyż ta nowelka opowiada o losach przed wydarzeniami opisanymi w „Szklanym Tronie”. Obawiałam się tego, że akcja będzie tak ze sobą powiązania, iż nie będzie ani zaskakująca ani nazbyt interesująca. Na szczęście autorka spisała się doskonale i te kilka chwil, które spędziłam przy tej lekturze nie były stracone.

Sięgając po niespełna stu stronicową nowelę nie spodziewałam się rozbudowanej historii. I to było dobrym założeniem, gdyż to co znajdujemy na kartach tej opowieści to niezwykle skrócony epizod z życia głównej bohaterki, Celaeny. 

W „Szklanym Tronie” doskonale widzimy przemianę głównej bohaterki, to jak zmienia się jej nastawienie oraz wewnętrzne dojrzewanie do wielu wielu spraw. W „Zabójczyni i ...” możemy zobaczyć jakie podejście do wielu spraw, a także do samej siebie miała Celaena. Doskonale widzimy jej arogancje, dumę a także upór, bardziej spostrzegawczy czytelnicy zauważą także delikatność, której nie widać na pierwszy rzut oka. 

Akcja dzieje się bardzo szybko i nie jest zbyt szczegółowo opisana, niemniej to tylko nowelka, która ma być uzupełnieniem głównego utworu, więc nie powinno dziwić takie a nie inne skonstruowanie tej historii. Muszę jednak przyznać, iż niektóre wątki mogłyby być nieco lepiej rozwinięte, co dodałoby atrakcyjności tej  opowieści. Książkę czyta się wręcz błyskawicznie. 

Nowela nie nawiązuje do wydarzeń ze "Szklanego Tronu", co sprawia, że mogą sięgać po nią osoby nie znające powieści. Książka jest idealna by czytać ją w drodze do pracy czy też szkoły. Nowela zmieści się w torebce, ponieważ to zaledwie 100 stron. Cena również zachęca do kupna! "Zabójczyni i Władca Piratów" nie wnosi zasadniczo nic nowego do głównej powieści, niemniej wyjaśnia kilka spraw, które dręczyły podczas lektury "Szklanego Tronu". Oceniając tę nowelę wystawiam mocne 5/6 gdyż czytając tę historię myślami wróciłam do moich ulubionych bohaterów, a czas upłynął mi niezwykle szybko. 

Za egzemplarz dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal.

11 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze „Szklanego Tronu”, ale skoro nowelkę można zasadniczo przeczytać bez jej znajomości, to chętnie sięgnę najpierw po nią. Sto stron powinnam pochłonąć w jakąś godzinę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no mnie właśnie mniej wiecej tyle zajęło przeczytanie tej opowieści.

   Usuń
 2. może i ja się także zapoznam z tą pozycją - z czasem oczywiści :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę dorwać :D Nie ma innej opcji :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam to w niecałą godzinkę :D Książka bardzo mi się podobała i już nie mogę się doczekać zarówno następnych 3 części prequelu, jak i kontynuacji Szklanego Tronu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam "Szklany tron" i liczyłam na o wiele więcej. W przypadku tych opowiadań wolałabym aby ukazały się jako zbiór w jednej - max dwóch książkach. Rozdzielając każdą nowelkę na części wydawnictwo też ma z tego większą korzyść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się, powinny ukazać się jako zbiór, a nie pojedyncze książki!

   Usuń
 6. Mam i "Szklany tron", i tę powiastkę na półce, tylko doradź mi proszę, czy skoro nowela nie nawiązuje do pierwowzoru, to mogę przeczytać najpierw ją, a potem wziąć się za "Szklany tron"?

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajna, krótka historia, którą również mam za sobą i zabieram się niebawem za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Naprawdę mnie zaciekawiłaś, chociaż książka interesowała mnie od samego początku :P Już nie mogę się doczekać kiedy wpadnie w moje ręce :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Szklany tron uważam za kompletną porażkę. Główna bohaterka była głupia i infantylna, co spowodowało, że po kolejne książki tej autorki na pewno nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!