23 sie 2017

Orphan X, człowiek którego nie ma - Gregg Hurwitz

„Orphan X” to książka, po którą sięgnęłam zaintrygowana opisem. Nim na dobre rozpoczęłam lekturę oczekiwałam mocnej historii, która wbije mnie w fotel. Czy moje oczekiwania zostały zaspokojone? Czy książka okazała się klapą czy mocnym uderzeniem?


Pierwsze rozdziały były dla mnie małym wyzwaniem, jakoś nie do końca czułam klimat tej powieści, nie umiałam do końca się wczuć w historię. Przez to czytało mi się książkę nieco opornie, ale z każda kolejną stroną było coraz lepiej. Zaczęłam ogarniać o co tu chodzi a potem wszystko działo się już bardzo szybko.

Najmocniejsza strona powieści okazuje się bohater. Wyrazisty, nieszablonowy, z charakterem, a co najważniejsze jest przekonującą postacią. Evan to postać, która mnie zaskoczyła. Jego motywy i postępowanie jest godne podziwu, a sam Evan to człowiek z honorem, który staje w obronie tych, którzy tego potrzebują. Ujęła mnie jego postawa, w prawdziwym świecie taki człowiek byłby z pewnością niedoceniony, ale dla najbliższych byłby prawdziwym skarbem. To jak żyje również wiele mówi o nim. Jego mieszkanie to istna forteca, choć dla niego jest azylem spokoju i bezpieczeństwa.

Fabuła książki jest skonstruowana z wielką starannością. Akcja gdy już się rozkręci pędzi niesamowicie, przez co przez kolejne wydarzenia czytelnik przemyka bardzo szybko. Autor pokazał jak należy budować zdecydowanego i wyrazistego bohatera. Miejsce akcji również przedstawione jest w niezwykle szczegółowy sposób, czytelnik zatracając się w powieści może pogubić się co jest rzeczywistością a co fikcja literacką. Kolejnym z atutów jest nieprzewidywalność, nie da się do końca rozgryźć przyszłych wydarzeń. Autor spisał się pod tym względem naprawdę świetnie.


Polecam tę książkę każdemu kto szuka oryginalności na wielu polach, wyrazistego bohatera, nieprzewidywalnej akcji i doskonale skonstruowanej fabuły. „Orphan X” to książka w której da się zatracić. Dla mnie to bardzo miłe zaskoczenie, ponieważ na początku lektury byłam trochę sceptycznie nastawiona, a okazało się, że książka dosłownie wbiła mnie w fotel. Wydaje mi się, że ta książka to jedna z lepszych powieści tego lata! Polecam każdemu, kto szuka niezapomnianych wrażeń. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Albatros

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!