13 wrz 2017

Odporny - Michael Palmer

Michael Palmer to kolejny na mojej liście autor, którego twórczość poznaję po raz pierwszy. Thriller, który miałam okazję poznać to kolejna z wizji świata dążącego ku zagładzie, gdzie to człwoeik jest główną przyczyną nieszczęść.


Ileż razy to już czytałam podobne historie? Za każdym razem motyw jest ten sam i zakończenie bardzo podobne. Czy nie lepiej było odpuścić sobie  poznanie kolejnej wersji zagłady świata? 

Okazuje się, że bardzo dobrze zrobiłam sięgając po „Odpornego”. Fakt powielania schematów jest tutaj sprawą drugoplanową. Najważniejszy okazuje się tu sam sposób pisania i posługiwania się językiem przez autora. Bowiem „Odporny” to niezwykle dobrze napisany thriller, który choć dla mnie był nieco przewidywalny, potrafi trzymać w napięciu.

„Odporny” to thriller, w którym dzieje się dość sporo. Znajdziemy tutaj wielu bohaterów, którzy zostają wprowadzeni do fabuły, autor postawił na częste zmiany miejsc w których rozgrywaja się wydarzenia, przez co całość jest interesująca i trzyma w napięciu. Niech nikogo nie przeraża fakt, że ciężko się tutaj połapać o co chodzi. Całość jest niezwykle spójna, i bardzo łatwo odnaleźć się w realiach przedstawionych przez autora. Nie brakuje tutaj lekkiego języka, który sprawia, że chociaż odnajdujemy tu sporo wyrażeń związanych z medycyną, każdy czytelnik bez trudu się tutaj odnajdzie.


Powieść trzyma w napięciu, choć zdarzają się chwile, gdy akcja nieco odpuszcza i całość rozgrywa się zdecydowanie wolniej. To zdecydowanie pozycja dla fanów Tess Gerittsen. Każdy kto lubi wizje nadchodzącej zagłady powinien śmiało sięgnąć po tę lekturę. Oczywiście nie jest to powieść bez wad, niemniej są one tak mało widoczne, że kompletnie nie przeszkadzają w odbiorze całości. Jeśli szukasz wciągającej, a zarazem lekkiej lektury, to „Odporny” jest dla Ciebie. Ostrzegam powieść mocno działa na wyobraźnię. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Albatros

OPIS KSIĄŻKI:

 Walczą bez wyrzutów sumienia. Ich jedyny cel – zabić. Są najbardziej bezlitosnym wrogiem, z jakim kiedykolwiek przyszło nam się mierzyć. Przygotujcie się na naprawdę przerażającą historię w najnowszym thrillerze medycznym mistrza gatunku! Doktor Lou Welcome zabiera swojego największego przyjaciela, Capa Duncana, na konferencję w Atlancie. Podczas biegania po górach dochodzi do tragicznego wypadku: Cap doznaje otwartego złamania kości udowej. Lou udziela mu pierwszej pomocy, a w szpitalu chirurdzy ratują nogę, ale rana pooperacyjna zostaje zainfekowana przez mięsożerne bakterie nazwane przez media Mikrobem Sądnego Dnia. Drobnoustroje są oporne na wszystkie znane antybiotyki. W tym samym czasie w miejscowości położonej setki kilometrów od Atlanty nastoletnia dziewczyna walczy o życie z powodu zakażenia tymi samymi bakteriami. W mgnieniu oka chorych zaczyna przybywać, a lekarz, który miał za zadanie znaleźć sposób na zwalczenie bakterii, zostaje uprowadzony przez Stowarzyszenie Stu Bliźnich, które z premedytacją doprowadza do zakażania pacjentów szpitali, żeby w ten sposób szantażować rząd i zmusić go do zamknięcia wszystkich programów pomocowych. Lou musi zrobić wszystko, by na własną rękę powstrzymać rozprzestrzeniającą się epidemię. Brakuje mu jednak czasu, sprzymierzeńców i, co gorsza, musi uważać, by samemu nie paść ofiarą śmiercionośnych mikrobów. „Odporny“ to thriller autora międzynarodowych bestsellerów, który sprawi, że inaczej zaczniecie patrzeć na świat, w którym żyjecie.

1 komentarz:

  1. Zdecydowanie dla mnie. Takie medyczne historie zawsze mnie intrygują. Tym bardziej, że mam już jedną powieść autora za sobą i była bardzo udana :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!