11 sty 2018

Adres nieznany - Lee Child


Kolejny, bo dwudziesty drugi już tom opowiadań o przygodach Jacka Reachera. Tym razem „Adres nieznany” to zbiór dwunastu opowiadań, których do tej pory nie znaliśmy. Dwanaście historii z życia Jacka, które mamy okazję poznać, mogłoby być dobrym wprowadzeniem do rozpoczęcia przygody z Jackiem dla nowicjuszy, którzy nie mieli z nim jeszcze większego kontaktu.


Dla każdego kto po raz pierwszy sięga po książki z serii opowiadającej o Jacku Reacherze mam kilka wskazówek. Jeśli ktoś uważa, że w „Adresie nieznanym” znajdzie się między latającymi na oślep kulami, czy będzie obserwował wymianę zakładników to może być nieco zawiedziony. To raczej odnajdziemy w wersjach filmowych.

Lee Child w tych opowiadaniach przedstawia nam kilka z etapów życia Jacka. Większość jest to przedstawienie mniejszych lub większych epizodów z wędrówek bohatera po USA.  Ale są i takie, które przedstawiają Jacka jako nastolatka, a wręcz małego chłopca, który zadziwiająco dobrze radzi sobie z kolejnymi problemami i zagadkami.

Plusem tych opowiadań jest fakt, że spora ich część może mocno zaskoczyć czytelnika.  Plusem jest też fakt, że autor utrzymuje dośc dobry poziom tych opowiadań. Choć to tylko urywki z życia bohatera napisane zostały w sposób, który wciąga i intryguje czytelnika. Jak zawsze w taki zbiorze znajdziemy opowiadania lepsze i gorsze, ale uważam, że całość prezentuje dość dobry poziom i warto sięgnąć po niego, choćby po to by poznać głównego bohatera sprzed lat.

Jack Reacher to bohater, który zaskakująco dobrze radzi sobie w sytuacjach stresowych. Jest bardzo inteligentny i moim zdaniem nie jedna kobieta poszłaby za nim na koniec świata. Zbyt idealnie? Cóż, może tak, ale specyfika tych powieści wymaga od autora stworzenia bohatera, który poradzi sobie z w każdej sytuacji.

„Adres nieznany” to gratka dla wiernych fanów bohatera, a może być cudownym rozpoczęciem znajomości, dla tych którzy nie znają jeszcze Jacka. Być może wielu czytelników przygoda rozpoczęta podczas lektury tych opowiadań zaowocuje dłuższą znajomością z autorem.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Albatros2 komentarze:

  1. Tej powieści Childa jeszcze nie czytałam. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka wydaje się bazo ciekawa więc na pewno po nią sięgnę. Pozdrawiam cieplutko https://ksiazkialeksandry.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!