2 sty 2013

Nowa Fantastyka 12 (363) 2012 - recenzja


Jakoś tak wyszło, że przez święta miałam nawał pracy, a w domu też nie mniej zajęc i niestety (bardzo nad tym ubolewam) nie miałąm czasu przedstawic Wam recenzji Nowej Fantastyki. Teraz mam zaległe recki NF z grudnia i ze stycznia. Mam nadzieję, że wybaczycie mi to, że tak Was ostatnio zaniedbuje. Poprawię się już niedługo, z pewnością po sesji (która zbliża się wielkimi krokami) ruszę znów z kopyta. Teraz przechodzę już do właściwej recenzji.


Felieton Rafała Kosika jest o polskiej szkole oraz o metodach nauki obecnej młodzieży. Rafał skupia się na tym, co faktycznie jest istotne dla młodego człowieka, a o czym powinno się tylko wspomniec. Na co jeszcze Rafał zwraca uwagę to klucze, według których ocenia się umiejętności uczniów. Zachęcam do przeczytania tego felietonu, gdyż naprawdę zwraca on uwagę na coś istotnego. „Rady dla piszących” Michaela J. Sullivana zwracają uwagę na kilka istotnych w ażdym utworze elementów. Chodzi o tajemnice, konflikt oraz napięcie i suspens – te elementy sprawiają, że każdą powieśc czyta się zapartym tchem, śledząc całą akcję słowo po słowie. Łukasz Orbitowski zabiera nas do Oklahomy do roku 1987, gdzie pokazuje nam nieco inne przedstawienie wampiryzmu niż np. to ze „Zmierzchu”. No i nie mogę pominąc felietonu Petera Wattsa, który jest nieco … dziwny, a już na pewno tematyka jaką porusza jest nietuzinkowa.

Jednym z dłuższych artykułów na jakie się natkniemy jest „Powrót na Midgaard” - z pewnością coś dla fanów twórczości Grzędowicza. Wszystko o fabule, bohaterachoraz o czwartym tomie, który zamyka serię. Fani „Pana Lodowego Ogrodu” będą zachwyceni. Dla tych, którzy lubią wszelakie konwenty fantastyczne Jakub Ćwiek w kilku słowach przedstawia Comic-Con w San Diego. To naprawdę coś niesamowitego, gdy tyle osób, o podobnych zainteresowaniac zbiera się w jednym miejscu by debatowac i wymieniac uwagi na wspólne tematy. Natomiast Ci, którzy są fanami sci-fi mogą poczytac artykuł Wawrzyńca Potockiego „SF kłamstwa i faceci w fartuchach”. Znajdzie się również dłuższy artykuł dla fanów Jima Hensona. Zapytacie kto to jest? A mówią Wam coś nazwy takie jak „Ulica sezamkowa”, „Muppet Show” czy też „Fraglesy” ? No to już wiecie dla kogo ów artykuł. Wywiad jaki możemy poczytac tym razem to rozmowa Joanny Kułakowskiej z Nikiem Pierumowem autorem cyklu „Swiaty Uporządkowane” Jeśli natomiast chcecie poznac nowe spojrzenia na fantastykę to artykuł „Czerń, biel i magia” Marcina Zwierzchowskiego przedstawi Wam nieco więcej na ten temat. Magiczna historia dla dorosłych to coś dla Was? Koniecznie poznajcie co tez na temat ma do powiedzenia Marcin.

Jeśli zaś chodzi o prozę polską to znajdziemy „Koniec Aureliusa” Janusza Cyrana, który debiutując „Jeruzalem” otworzył nurt nowoczesnej fantastyki religijnej, co jest niezłą ciekawostką. Zatem opowiadanie „Koniec Aurelisa” jest nie mniej interesujące. Dalej mamy opowiadanie Pawła Kempczyńskiego „Jutro Percival”, które jest jednym z wielu, składającego się na cykl „Percival i inne” - cykl jest w fazie przygotowań, jest więc okazja by już teraz poznac twórczośc tego autora. Na koniec coś znanej z artykułów w NF Joanny Kułakowskiej, jej „Pluvianus Aegyptus” to utwór, który łączy w sobie narastającą grozę i elementy fantastyki. Prozę zagraniczną reprezentują tym razem: Ken Sholes z opowiadaniem o dosyć długim tytule „Łkający car wpatruje się w upadły księżyc” oraz Karen Joy Fowler i jej „Twarzą w twarz”. Oba opowiadania są ciekawe i z pewnością znajdą szerokie grono odbiorców.

Jak zawsze znajdujemy świetne recenzje i opinie o filmach, książkach czy nawet komiksach. Na samym końcu znajdziemy spis rocznika 2012, a tam wszystkie tytułu artykułów, felietonów, opowiadań czy recenzji jakie mogliśmy znaleźc przez cały rok w NF.

Zamykając ten rok Nowa Fantastyka utrzymuje narzucony sobie poziom i zapowiada się, że jeszcze długo będziemy mieli szansę by poznawac najnowsze wiadomości ze świana sci-fi i fantasy, za co jestem temu pismu niezmiernie wdzięczna. Polecam każdemu kto pragnie oderwac się od nudnych brukowców, szukając ciekawej lektury.

Publicystyka:

Rafał Kosik, Kto jest twoim idolem i dlaczego Lenin?
Anna Kiper i Marcin Batylda, Powrót na Midgaard
Jakub Ćwiek, SDCC: w kolejce do szczęścia
Wawrzyniec Podrzucki, SF, kłamstwa i faceci w fartuchach
Andrzej Kaczmarczyk, Jim Benson – Bajarz-eksperymentator
Mateusz Albin, Filmowa podróż na Samotną Górę
Każda książka zaczyna się od okna, wywiad z Nikiem Pierumowem
Michael J. Sullivan, Rady dla piszących, odc. 12
Marcin Zwierzchowski, Czerń, biel i magia
Peter Watts, Przepustowość duszy
Łukasz Orbitowski, Pewnego razu w Oklahomie

Proza polska:
Janusz Cyran, Koniec aureusa
Paweł Kępczyński, Jutro Percival
Joanna Kułakowska, Pluvianus Aegyptus

Proza zagraniczna:
Ken Scholes, Łkający car wpatruje się w księżyc
Karen Joy Fowler, Twarzą w twarz

Recenzje:
Książki
Film
DVD
Komiks

Za możliwośc zrecenzowania miesięcznika dziękuję Panu Marcinowi oraz redakcji Nowej Fantastyki.

więcej na www.fantastyka.pl

4 komentarze:

  1. Ostatnio większość recenzentów (w tym ja) ma duży problem z recenzowaniem NF na czas. Najpierw się ją odkłada na potem, potem podczytuje dwie, trzy strony i po kilku dniach zapomina o tym, co się wyczytało (ja tak mam z felietonami - potem, kiedy piszę recenzję, nie za bardzo wiem, do czego mam się odnieść, bo pamiętam tylko temat i puentę artykułu). W dodatku nie zawsze ma się ochotę na opowiadania. U mnie leży już nowy numer i chyba w ramach noworocznego postanowienia zabiorę się za niego już w przyszłym tygodniu i przeczytam na raz ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Łkający car..." bardzo mi się podobał. Zresztą cały numer uważam za niesamowicie udany, szczególnie równy poziom opowiadań zdarza się rzadko :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisany artykuł.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!