18 sty 2013

NOWA FANTASTYKA 1/2013 (364) - recenzja


Najwyższy czas na recenzję styczniowej Nowej Fantastyki, miesięcznika który z każdym kolejnym numerem zyskuje nowych czytelników. Już na samym początku nie sposób przeoczyc okładki nawiązującej do jednej z najbardziej wyczekiwanych ekranizacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Martin Freeman, jako Bilbo Baggins za młodu, spogląda na nas swymi zabójczymi oczami. Ogromnym plusem okładki jest to, iż tekst nie przysłania zbyt postaci, ale dość dobrze komponuje się z nią.


Głównym tematem, którego wyczekiwałąm z zapartym tchem jest kilka (naście) słów o ekranizacji ''Hobbita''. Otóż artykuł Wita Szostaka „Hobbit, czyli tam, z powrotem i wokoło” przybliża kulisy powstawania tej ekranizacji. To coś dla fanów zarówno Tolkiena jak i całego Śródziemia wraz z niezwykłymi postaciami je zamieszkującymi. Do tego można dodac „Laboratorium Petera” gdzie dowiemy się na jakie problemy natknął się Peter Jackson przy próbie ekranizacji „Władcy Pierścieni”, a także dlaczego efekt końcowy jest taki a nie inny.

Kolejnym ciekawym artykułem jest „Gra w kategorie” Marka Grzywacza, który pokazuje w jaki sposób można zapobiec zaszufladkowaniu danego filmu w niechcianej kategorii tematycznej, czy też wiekowej. Michał Centnarowski przybliża twórców polskiego sci-fi w artykule „Zajdel: Reaktywacja”.

Standardowo znajdziemy kilka felietonów, przy których można zarówno się zadumac jak i uśmiac do łez. Dla przykładu Jakub Ćwiek mówi o … wymówkach - bo któż z nas ich nie miewa :)

Przechodząc do opowiadań chciałabym polecic szczególnie „Zasady Przetrwania” Nancy Kress jest to opowiadanie napisane tak prostym i zrozumiałym językiem, że czyta się je naprawdę szybko, a gdy już czytamy ostatnie słowa, jesteśmy zaskoczeni, że to już koniec. „Ostatni dzień w Cravenie” Jeremiego Rogalskiego urzekł mnie powierzchownością oraz sposobem myślenia jaki przedstawia w opowiadaniu. Polecam opowiadanie a tego numeru, gdyż reprezentują bardzo ciekawe poglądy na rozmaite tematy. Możemy się przekonac, że fantaści mają jeszcze wiele do powiedzenia, a ich wyobrażnia nie zna granic.

Kończąc recenzję chciałabym zaprosic Was do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepsze opowiadanie polskie i zagraniczne w 2012 roku. Szczegóły na str. 74. Ciekawe nagrody do wygrania.

Jak co miesiąc masa recenzji więc jeśli chcecie wspomóc się czyjąś opinią nim sięgniecie po lekturę, czy też wybierzecie się na film - to polecam ten dział.

Numer styczniowy prezentuje dośc ciekawie na tle dotychczasowych. Polecam wszystkim tym, którzy nie mieli jeszcze okazji po niego sięgnąc. Nowa Fantastyka zapewni Wam wieczór pełen nowinek ze świata sci-fi i fantasy.  

Za egzemplarz dziękuję Panu Marcinowi oraz redakcji Miesięcznika :)

i zdjęcie najcudowniejszego tortu na świecie:
 źródło: facebook.com

3 komentarze:

  1. Okładka rzeczywiście wyjątkowo przejrzysta. Co do treści dopiero będę czytał. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze chciałam przeczytać ten magazyn, ale jakoś ciągle nie mogę na niego trafić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Aww, jaki cudowny tort! A NF całkiem niezła:D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!