2 gru 2015

Ziarna dają siłę - Chrissy Freer

Tym razem czas na krótką opinię dotyczącą książki kucharskiej.

Po porodzie nieco zmieniłam swoją dietę, by jak najszybciej wrócić do swej dawnej figury. Szukam więc przepisów, które pozwolą mi osiągnąć swój cel. Jak tylko ta książka ukazała się na rynku postanowiłam wypróbować przepisy w niej zawarte.

W rolach głównych: kasza gryczana, amarantus, komosa (quinoa), brązowy ryż, soczewica, płatki owsiane, kasza jaglana, orkisz, kuskus oraz inne superzboża.Z tej książki czytelnik dowie się wszystkiego o zaletach zbóż i roślin strączkowych. Poradnik składa się z 12 części każda poświęcona jest jednemu z gatunków zbóż. To zbiór receptur na zdrowe i smaczne potrawy - azjatycką sałatkę ryżową, kotleciki ryżowo-warzywne, placki z soczewicy, zapiekankę grecką.W książce znajduje się ponad 100 przepisów, z czego 40 to receptury na dania bezglutenowe.

Z opisu wiedziałam, że znajdę co dla siebie i mojej rodziny. Niektórych ziaren nie mogłam nigdzie znaleźć, ale wiele przepisów wypróbowałam. W mojej okolicy trudno dostępne były ziarna quinoa, chia czy też farro i frikeh, natomiast bez problemu znalazłam kaszę jaglaną, grykę, ryż brązowy, owies, jęczmień czy orkisz. Przepisy, które postanowiłam wypróbować dały mi wiele frajdy przy ich przyrządzaniu. Muszę przyznać, że potrawy wyszły naprawdę pyszne, a niektóre smaki wręcz zniewalały. Nawet mój pesymistycznie nastawiony mąż był zaskoczony niektórymi smakami.Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, każdy poświęcony innemu ziarnu i potrawom z niego przyrządzonych. Pierwsze strony to krótki wstęp mówiący o tym, czym są ziarna przedstawione na kolejnych stronach, a także przedstawiający korzyści dla zdrowia jakie dają ziarna. Dalej mamy tabelę, z której dowiemy się więcej o sposobie gotowania oraz do czego można dane ziarno stosować. Następnie mamy już kolejne rozdziały opowiadające o jednym z ziaren. Na początku każdego rozdziału mamy przedstawione dane ziarno, jego pochodzenie, opisane są wartości odżywcze oraz to jak najlepiej gotować je by później wykorzystać je w wielu potrawach. Każdy przepis zawiera krótki opis przygotowania, który dla mnie był czytelny i świetnie prowadził mnie w kolejnych czynnościach przy przygotowywaniu potrawy. Obok przepisu jest piękne, duże zdjęcie, które przedstawia  przykładowy sposób podania. 

Dla mnie książka jest doskonałym urozmaiceniem diety. Piękne ilustracje a także dobrze przedstawione przepisy sprawiają, że chętnie sięgam by wypróbować kolejny przepis. Dla mnie 6/6. Polecam każdemu kto lubi pobawić się nieco w kuchni. 

1 komentarz:

Dziękuję za każdy komentarz!