22 gru 2016

Przewaga Bourne'a - Eric van Lustbader, Robert Ludlum


W nowej porywającej i wciągającej powieści o Jasonie Bournie jej bohater wyrusza na niewykonalną misję. Podczas odbywającego się w Katarze politycznego spotkania na szczycie musi wcielić się w ministra po to, aby ochronić przed zamachem prawdziwego wysokiego urzędnika państwowego. W trakcie spotkania do pomieszczenia wpadają uzbrojeni napastnicy i zabijają wszystkich poza Bourne'em. Okazuje się jednak, że ich celem wcale nie jest minister, za którego podaje się Bourne, lecz... sam Bourne.
Porwany i przewieziony do podziemnego bunkra Bourne trafia przed oblicze osławionego terrorysty przedstawiającego się jako El Ghadan ("Jutro"). El Ghadan przetrzymuje w charakterze zakładników Sorayę Moore, byłą szefową operacji Treadstone i bliską znajomą Bourne'a, oraz jej dwuletnią córkę.
Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych pośredniczy w zmierzających do zawarcia historycznego traktatu pokojowego negocjacjach pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami; El Ghadan gotów jest posunąć się do ostateczności, byle zapobiec podpisaniu tego porozumienia. Żąda od Bourne'a podjęcia się misji zabicia prezydenta. Jeśli Bourne odmówi, Soraya i jej córka zginą.
Bourne musi dokonać trudnego wyboru: ocalić Sorayę i jej córeczkę albo prezydenta...


Gdy dowiedziałam się, że to już dwunasta część przygód Bourne’a byłam w szoku. Nie spodziewałam się, ze to już tyle czasu możemy poznawać przygody jednego ze słynniejszych agentów po Jamesie Bondzie. Czy autor nie wyczerpał już pomysłów na kolejne przygody Jasona? Czas się przekonać.

O ile wcześniej autor skorzystał z dość utartych schematów, w którym to zostają uprowadzeni bliscy Jasona a on zmuszony zostaje do pewnych działań. Schemat ten może kojarzyć się wielu fanom z serialem 24 godziny lub filmem Szklana pułapka. Dwunasta część przygód Jasona już tak dobrze nie wykorzystuje tego schematu, jednak jest to doskonale napisana powieść, którą czyta się przyjemnie i lekko.

Fani szybkiej akcji nie będą czuli się zawiedzieni, ponieważ autor zadbał by tempo było cały czas na najwyższych obrotach, przez co czytelnik nie ma chwili na oddech, a już na pewno nie będzie się nudził podczas lektury. Powieść jest bardzo dynamiczna, czyli to coś co fani szpiegowskich utworów lubią najbardziej. Ciągle dzieje się coś nieoczekiwanego, choć kilka razy udało mi się przewidzieć wydarzenia, jednak oceniając całość mogę powiedzieć że jest to utwór nieprzewidywalny.

Fani powieści sensacyjnych będą zadowoleni z lektury. Autor zręcznie operuje wydarzeniami, które znamy doskonale z codziennych wiadomości. Terroryzm , sytuacja na szczytach władzy, bliskowschodnie akcje terrorystyczne – to wszystko dodaje realizmu całej powieści. Dzięki temu czytelnikowi łatwo odnaleźć się w fabule.

Przewaga Bourne’a to gratka dla fanów tego bohatera. Fani powieści sensacyjnych również będą zadowoleni. Autor nie poprzestaje na dotychczasowych osiągnięciach, ale za każdym razem tworzy coś świetnego. Polecam gorąco i oceniam na mocne 4.5/6

za książkę dziękuję wydawnictwu Burda Książki


1 komentarz:

  1. Jeszcze nie zaczęłam swojej przygody z powieściami sensacyjnymi ale chyba czas zacząć ;)
    PS obserwuje i zapraszam do mnie! :) http://recenzjebrunetki.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!