28 sty 2015

Morskie Oko - przyroda i człowiek - recenzja

W moje ręce trafiła książka "Morskie Oko - przyroda i człowiek", która jest swoistą encyklopedią na temat jednego z bardziej znanych jezior w Tatrach.  Gdy odebrałam przesyłkę od listonosza, od razu można było zauważyć wagę książki - trzeba przyznać, że lekka nie jest. Po rozpakowaniu paczki zachwyciłam się cudownym wydaniem. Twarda oprawa, barwne ujęcia Morskiego Oka oraz jego otoczenia, papier bardzo dobrej jakości oraz wiele informacji w środku - trzeba przyznać, że taka pozycja jest gratką dla kolekcjonerów i osób interesujących się Tatrami. 


Muszę przyznać, że do tej pory nie przeczytałam jeszcze całej publikacji, ale usprawiedliwiam to ogromem informacji zawartych w tej książce. Jako, że miałam okazję być nad Morskim Okiem jakiś czas temu, zdjęcia, które znalazłam przypomniały mi wiele wspaniałych chwil, jakie spędziłam w tamtych rejonach. Same zdjęcia swoją głęboką barwą urzekają każdego, kto sięgnie po tę książkę. 

Około 500 stron samego tekstu mogłoby zanudzić niejednego, nawet najbardziej zagorzałego entuzjastę, dlatego też znajdziemy tutaj sporo szkiców, archiwalnych zdjęć, tabel czy wykresów.  Wiarygodności całej publikacji dodaje fakt, iż jest ona wydana przez Tatrzański Park Narodowy. 


Całość podzielona jest na 3 części, z których możemy wyróżnić: 

1. Morskie Oko - tu zawarte są informacje m.in. o zlewni jeziora, zjawiskach lodowych, jakie tam występują, a także składzie chemicznym pokrywy lodowej, nie brakuje informacji o glonach i faunie bezkręgowców

2. Otoczenie Morskiego Oka - przyroda - tutaj natomiast znajdziemy więcej informacji o budowie geologicznej, jaskiniach w pobliżu jeziora, glebach, szacie roślinnej, a także o faunie

3. Morskie Oko - człowiek - to ostatni dział, w którym znajdziemy np. informacje o drogach i szlakach, schroniskach, jak jezioro przedstawia się polskiej literaturze, nie brak informacji o ruchu turystycznym i wypadkach w rejonie Morskiego Oka

Oczywiście jest jeszcze wiele innych ciekawych zagadnień, których nie sposób tu wymienić, ale dla ułatwienia na końcu umieszczony został indeks nazw topograficznych oraz indeks nazwisk. Warto nadmienić, iż publikacja ma wielu autorów, którzy od lat są nierozerwalnie złączeni z losami Morskiego Oka oraz TPN. Znajdziemy tu także wiele przypisów, które odsyłają nas do innych publikacji. Jeśli więc kogoś zainteresuje bliżej jakiś temat, to z łatwością znajdzie literaturę, która przybliży dany temat. 

"Morskie Oko - przyroda i człowiek" to publikacja, dla każdego, kto interesuje się historią Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także zagadnieniami dotyczącymi samego jeziora. Niewątpliwie jest to książka dla miłośników Tatr. Jest to z pewnością jedno z lepszych kompendiów wiedzy o Morskim Oku. 

1 komentarz:

  1. Książkę mogłabym nawet przeczytać, ale najpierw chciałabym pojechać nad Morskie Oko. Byłam tam jakieś 15 lat temu będąc dzieckiem, ale zacierają mi się już te wspomnienia..

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!