24 lip 2016

Magisterium II. Miedziana Rękawica - Cassandra Clare & Holly Black

Letnie wakacje Calluma Hunta w niczym nie przypominają tych, jakie mają zwyczajne dzieciaki. Jego towarzyszem zostaje ogarnięty chaosem wilk Havoc. Ojciec podejrzewa, że Call przeszedł na ciemną stronę mocy. Oczywiście, większość dzieci nie wróci już więcej do szkoły w magicznym świecie Magisterium… Wszystko to nie jest łatwe dla Calla…, a sprawy jeszcze bardziej się komplikują, kiedy w piwnicy swojego domu znajduje ślady wskazujące na to, że ojciec usiłuje pozbyć się jego i Havocka. Call chroni się w Magisterium, ale to tylko pogarsza sytuację. Alkahest – miedziana rękawica mająca zdolność do pozbawiania niektórych magów ich czarodziejskich mocy – została skradziona. Próbując ustalić sprawców, Call i jego przyjaciele ściągają na siebie uwagę bardzo groźnych przeciwników i zbliżają się do odkrycia niezwykle niebezpiecznej prawdy.

Po lekturze Próby Żelaza byłam całkiem pozytywnie nastawiona do duetu twórczego Pań Clare i Black. Chociaż seria zdecydowanie skierowana jest dla młodego czytelnika, to przyjemnie czasem poczytać coś lekkiego i niewymagającego. I tak jak po pierwszej części serii byłam pozytywnie zaskoczona lekturą, tak teraz po lekturze Miedzianej Rękawicy, moje przekonania co do tej serii nie uległy zmianie.

Bohaterowie przechodzą pewną przemianę, ich charaktery kształtują się z każda kolejną częścią cyklu. Ich podejście do wielu spraw się zmienia, dojrzewają, wyrabiają swoje zdanie na wiele spraw – to sprawia, że są [postaciami bardzo rzeczywistymi, choć w ich świecie panują prawa magii.

Zaś jeśli chodzi o samą magię, to w tej części było jej zdecydowanie mniej, co jednak nie zmieniło ogólnego zarysu fabuły, ani pierwotnie nakreślonego przez autorki świata. Plusem tej części jest to, że bohaterowie dość intensywnie zmieniają lokalizacje, przez co wydarzenia dzieją się w wielu ciekawych miejscach, a czytelnik może pozwolić sobie na porwanie się własnej wyobraźni. 

Język jest bardzo barwny i prosty, przez co lekturę czyta się bardzo szybko. Czytelnik nie będzie się nudził, choć osoba szukająca bardziej wymagającej lektury może być zawiedziona. Jak wspominałam na początku jest to zdecydowanie literatura młodzieżowa i ta grupa odbiorców będzie najbardziej usatysfakcjonowana z lektury. 

Miedziana Rękawica to lektura obowiązkowa dla fanów Próby Żelaza. Czytelnik szukający lekkiej i niezobowiązującej lektury też będzie zadowolony. Poziom zaprezentowany w części pierwszej został utrzymany, przez co Miedziana Rękawica nie odbiega jakością od swej poprzedniczki. Oceniam na zasłużone 4/6. 
za książkę dziękuję GoCulture 

Magisterium: 

Próba Żelaza [recenzja]
Miedziana Rękawica 

Ukażą się jeszcze: [źródło: lubimyczytać.pl]

Magisterium III: The Bronze Key

Magisterium IV: Złoty Chłopiec

Magisterium V: Wróg Śmierci1 komentarz:

  1. Czytałam tom pierwszy ze względu na nazwisko Clare jako autorki ;) Książkę przeczytałam dość szybko, sporo tutaj przypominało świat HP. Skoro jednak tom pierwszy nie odbiega tak poziomem od dwójki to chyba jeszcze poczekać, jeśli chodzi o lekturę ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!