5 sie 2016

Kosiarz. Autobiografia najbardziej skutecznego snajpera sił specjalnych USA - Nicholas Irving, Gary Brozek

Akcja, akcja, akcja! Fascynująca, trzymająca w napięciu, zaskakująco realistyczna i budząca emocje opowieść z frontu walk amerykańskich komandosów z globalnym terroryzmem. Nicholas Irving, przez kolegów okrzyknięty jako KOSIARZ, komandos 3 Batalionu 75 Pułku Ranger, został uznany za najbardziej skutecznego snajpera z 33. udokumentowanymi zabójstwami. Chociaż bardzo możliwe, że podczas działań ofiar było więcej. 
To prawda o poświęceniu i braterskiej przyjaźni w obliczu zagrożenia życia. Żadna inna książka nie sięga tak głęboko w życie amerykańskiego żołnierza i żadna nie robi tego tak dobrze.Już na początku muszę wspomnieć, że Kosiarz, to nie literatura sensacyjna. Kosiarz to opowieść żołnierza, coś bardziej jak rozmowa ze starym przyjacielem, to opowieść człowieka, który zakończył służbę na misji i przyzwyczaja się do normalnego życia.

Kosiarz, to książka wciągająca, która mówiąc o wojennych realiach nie emanuje zbytnio przemocą i nie wyolbrzymia opisywanych sytuacji. Autor, a zarazem główny bohater, w precyzyjny i bogaty w szczegóły sposób opisuje realia jakie panowały w Afganistanie. Czytelnika może zaskoczyć z jaką czułością traktowana jest przez żołnierzy broń, na porządku dziennym jest fakt, że nadają oni imiona i dbają oni z wielką troską o swoje egzemplarze.

Irving nie ocenia postępowania swoich kolegów, ani nawet wrogów. W końcu jak zachowałbyś się Ty, Czytelniku, w sytuacji zagrożenia życia? Autor nie skupia się na dynamicznej akcji, czy też długich rozpraw o wojnie. Przedstawia raczej realną ocenę sytuacji.

Kosiarz, to opowieść o człowieku, którego wzniosłe dziecięce ideały spotkały się z wojenną rzeczywistością. Osoby, które fascynują się polem walki oraz przekonaniami narosłymi wokół wojny powinny zdecydowanie poznać tę opowieść. Oprócz zatrważających opisów praktyk stosowanych w wojsku, nie brakuje chwili, w której autor zatrzymuje się i duma nad zniszczonym krajem i jego utraconym pięknem. Nie wyolbrzymione ale przedstawione przez normalnego człowieka ceniącego w swoim życiu honor, braterstwo i przyjaźń sytuacje, w których przeciętny obywatel mógłby paść pod ciężarem obowiązku.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Buchmann!


2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz!