8 sie 2016

Moskal - Michał Gołkowski

Premiera 17 sierpnia

Władza to potężny afrodyzjak.
Wyobraź sobie, że masz władzę – ale prawdziwą władzę.

Niemalże absolutną kontrolę nad innym człowiekiem.
Co z nią zrobisz? Do czego wykorzystasz?
Naprawdę? Och, ale bez kłamstw, proszę. Rozmawiamy w końcu szczerze, prawda? Tylko Ty i ja – głos w Twojej głowie.
Poznaj historię wzlotu i upadku jednego człowieka, wznoszącego się ku czarnemu słońcu na płonących skrzydłach ambicji. Wyrusz w podróż, która zabierze Cię w najmroczniejsze zakamarki duszy człowieka, gotowego poświęcić dla osiągnięcia swojego celu wszystko i wszystkich. Zobacz, jak na ruinach komunizmu, pośród wielonarodowościowego gwaru stadionowych bazarów i w zaciszu viproomów pierwszych klubów nocnych wyrasta fortuna, zdolna złamać duszę.
Pozwólcie, że przedstawię – z okładki spogląda na was Artur Wiktorowicz, mój podopieczny.
Witaj w przedsionku prywatnego piekła.


Moskal to opowieść przenosząca czytelnika do przełomu lat 80-tych i 90-tych. To w takim świecie przyszło żyć głownemu bohaterowi powieści Michała Gołkowskiego. Moskal to opowieść o zawrotnej karierze, okupionej straszliwą ceną. To historia która przedstawia jak zwykły inżynier stał się rosyjskim biznesmenem. To opowieść w której ważną rolę odgrywa przemoc, przepych, polityka i mafia.

Autor ukazał drogę jaką przeszedł tytułowy Moskal. Od początków, w których narodziła się nadzieja na lepsze życie. Następnie czytelnik śledzi przemianę jakiej doświadcza główny bohater, widzimy jak zwykły – niewiele znaczący biznesmen z Polski, staje się przestępcą, szefem mafii. W rezultacie bohater zmuszony jest do zmiany obywatelstwa na rosyjskie i tam żyje wśród najbogatszych oligarchów. Każdy medal ma dwie strony, także ten. Jednocześnie czytelnik zauważa rozpad rodziny głównego bohatera, rosnącą chciwość, żądzę władzy. Michał Gołkowski pokazuje czytelnikowi blaski i cienie bogactwa i budzonego powszechnie strachu. Losy głównego bohatera staja się ostrzeżeniem przed chciwością i żądzą władzy, jaka czasem kusi zwyczajnego Kowalskiego.

Autor nie oszczędzał czytelnika. W brutalny i obrazowy sposób przedstawia mafijny świat pełen przemocy, seksu i alkoholu, w którym główną rolę gra pieniądz. W bardzo ciekawy sposób przedstawiony jest obraz ówczesnej Rosji, w której w tamtym czasie politycznej niepewności i ruiny gospodarczej żyli zwykli ludzie. Sposoby  poradzenia sobie z tamtą rzeczywistością zmusiły wielu do użycia ostatecznych środków.  Nie bez znaczenia ma fakt iż upadek ustroju komunistycznego zmusił wielu do zastanowienia się jaka czeka ich przyszłość, a obawa przed nieznanym zmusiła ich do podjęcia wszelkich środków by utrzymać się na powierzchni.

Autor wplótł wątek fantastyczny, który na tle wszystkich wydarzeń rysuje się naprawdę intrygująco. Zwykłe pióro – a jednak tak wiele zmienia. Nawet po zakończeniu lektury Czytelnik nie może być pewien, czy rzeczywiście to pióro ma taką moc jaka jest mu przypisywana. Przecież człowiek sam decyduje o swoim losie, sam podejmuje decyzje, a jednak coś w całej tej opowieści kryje się tuż pod powierzchnią.


Moskal przepełniony jest akcją, pościgami, bijatykami – a wszystko ukazane w niezwykle wiarygodny sposób. Pomimo tego, że nie brakuje tu trupów, latających dookoła kul i krwi znajdziemy również inteligencję, logikę oraz dbałość o najdrobniejsze szczegóły, dzięki czemu całość wypada przekonująco. Moskal to powieść sensacyjna na dobrym poziomie, mająca wiele znaczeń. Książka zachwyci fanów autora, ale i osoby sięgające po raz pierwszy po taką literaturę powinny być zadowolone, choć nie jest to lekka książka. To książka dla wymagającego czytelnika szukającego opowieści z przesłaniem. Moja ocena to 5/6. Polecam gorąco! 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Fabryka Słów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!