17 lip 2017

Miłość. Wydanie drugie poprawione - Anna Gratkowska

Zakochanie − gwałtowna, lecz jakże przyjemna przemiana wnętrza człowieka. Znacie to? 
Alicja, dziewczyna zagubiona w Krainie Czarów, marzy tylko o tym, aby poznać mężczyznę zdolnego odczarować jej codzienność. Pewnego dnia spotyka Januarego, który robi na niej piorunujące wrażenie. 
O czym marzy Ignacy – trzydziestoletni serwisant, miłośnik szachów i znawca kobiecych dusz po sześćdziesiątce? Mężczyzna mieszka z matką, co jest zaletą tylko wtedy, kiedy matka gotuje. Poza tym od dawna kocha się w Alicji i zawsze się uśmiecha, widząc, jak bardzo roztargnienie lubi urozmaicać jej życie… 
Lekcji pewności siebie mógłby udzielić Ignacemu Antoni − pulmonolog o wyglądzie półboga, za którym oglądają się wszystkie kobiety, a w szczególności jedna, szczodrze obsypana brokatem. 
Ihab to narzeczony Marceliny, studiuje medycynę. Zauroczył tę wyszczekaną feministkę, która mimo zbliżającej się daty ślubu, nie ma ochoty wyjawiać mu szczegółów ze swojej przeszłości. Żadne z nich jeszcze nie wie, że jazda bez trzymanki dopiero się zaczyna… 


Miłość to temat rzeka, wielu pisarzy tworzyło poematy i najrozmaitsze dzieła w których grała ona główną rolę. Każda kolejna książka, której tematem przewodnim jest miłość, może jednak pokazać nam coś nowego. Coś tak oczywistego, że w codziennym życiu nie zwracamy na to uwagi. 

Anna Gratkowska pokazała miłość w ujęciu różnych perspektyw. Autorka stara się pokazać czytelnikowi, że podstawą prawdziwego uczucia jest zaufanie i szczerość oraz wzajemne zrozumienie. Ta książka, to opowieść o życiu, jak najbardziej prawdziwym, pełnym zaskoczeń. 

Autorka stworzyła bohaterów pełnowymiarowych, bardzo rzeczywistych, nie brakuje im zalet, ale posiadają także wiele wad. To postacie bardzo podobne do przeciętnego Kowalskiego. Chyba właśnie dlatego tak łatwo się z nimi utożsamić i zrozumieć ich postępowanie oraz podejmowane decyzje. 

Anna Gratkowska nie unika tematów trudnych, ta książka to nie tylko lekka historia miłosna, ale to także opowieść o trudach w związku. Autorka świetnie łączy lekką lekturę ze zmuszająca do myślenia opowieścią. Czytelnik zostaje zmuszony do refleksji nad sobą i swoim życiem, oraz nad tym jak radzą sobie bohaterowie

Jeśli chodzi o lekkość pióra, to autorka pisze tak, że całość czyta się bardzo szybko  i przyjemnie. Barwny język nie pozwala na oderwanie się od lektury, a poruszane tematy wzbudzają dalsza chęć poznania kolejnych rozdziałów. 

„Miłość. Wydanie drugie poprawione” to nie przerysowana opowieść o uczuciu, które może zmienić świat każdego człowieka. Autorka nie idealizuje bohaterów, ani nie koloryzuje zbytnio rzeczywistości. Czytelnik pozna wiele aspektów miłości, łącznie z towarzyszącym jej bólem i rozczarowaniem.  Powieść to wielowątkowa historia, która bawi i uczy. Polecam każdemu kto szuka opowieści o prawdziwym życiu. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Replika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!