28 paź 2017

Goodbye Days - Jeff Zentner

Do tego by sięgnąć po Goodbye Days skłoniło mnie to, że  porusza jeden z trudniejszych motywów. Otóż to książka, która chociaż dedykowana jest młodzieży, może zaintrygować. To książka, która chociaż nie korzysta z chwytliwych haseł jak romans, intryga czy zdrada, to z pewnością wciągnie każdego kto szuka opowieści  prawdziwym życiu.

Główny bohater to najzwyczajniejszy w świecie nastolatek. Taki, którego spotkamy codziennie w spożywczaku, czy mijamy na ulicy. To osoba, na którą raczej nie zwrócimy uwagi, chyba że wyróżnia się znacznie zachowaniem bądź wyglądem. Nasz bohater zmaga się bólem po utracie przyjaciół, a najgorszy jest fakt, iż to on mógł być sprawcą wydarzeń, które do owej tragedii doprowadziły. Niestety otoczenie zamiast pomagać, jeszcze bardziej pogrąża młodego chłopaka, przez co ten zaczyna pokazywać pierwsze objawy depresji.

Goodbye Days to książka, która już od początku stawia czytelnika w samym środku wydarzeń. Autor zrzuca na czytelnika ogrom emocji i bólu jaki odczuwa bohater, ponieważ pierwszą sceną w jaką wkraczamy jest nic innego jak pogrzeb. Tutaj pokazane zostało jak Carver przeżywa wszystko i jak jest mu trudno w tej sytuacji.

Spodziewałam się po lekturze pierwszych rozdziałów bardzo ponurej powieści, wręcz wprowadzającej nastrój depresji, co okazało się nieco mylne ponieważ w dalszych rozdziałach czytelnik dostrzega światełko nadziei w tym ciemnym i długim tunelu rozpaczy i rezygnacji. Autor pokazuje, że możliwe jest podniesienie się po takiej tragedii, chociaż to nie jest droga prosta i krótka. Goodbye Days to powieść, w której akcja rozgrywa się powoli, ale to wielki atut ponieważ doskonale można przyjrzeć się zmianom jakich doświadcza główny bohater. Wielkim plusem jest to, że cała historia została opowiedziana prostym językiem, bez udziwnień czy zbędnych opisów. Nie ma tutaj nieścisłości, autor dopracował każdy szczegół powieści.


Dla kogo ta powieść? Z pewnością dla fanów młodzieżówek, ta należy do tych niebanalnych i oszczędzono tutaj powielanych często schematów. Osoby, które szukają powieści o prawdziwym życiu, w którym nie wszystko jest kolorowe. Autor stworzył opowieść, która inspiruje, daje nadzieję, ale przede wszystkim wciąga czytelnika. Pokazał tym samym, że nie trzeba oklepanych motywów, by stworzyć coś dobrego, czasem warto sięgnąć po nieco trudniejszy temat, by ukazać inną stronę życia. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Jaguar

3 komentarze:

  1. Ostatnio spotykam coraz więcej takich poważnych młodzieżówek, które poruszają naprawdę ważne tematy. Będę miała na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam okazję ją czytać i bardzo mi się spodobała. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć, bo przestawia trudny temat w niezwykle przystępny sposób :)

    Read With Passion

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!