11 paź 2017

Podwójna tożsamość bogów - Michał Cetnarowski

Popkultura to coś z czym każdy z nas styka się nawet nieświadomie. Wszak literatura, komiks czy też kino nie jest obce chyba nikomu. Każdy z nas bardziej lub mniej orientuje się w każdej z tych kategorii. „Podwójna tożsamość bogów” ma jeszcze bardziej przybliżyć czytelnika w annały popkultury. Sięgając po książkę spodziewałam się szczegółowego zagłębienia w temat, a co otrzymałam?


Publikacja okazała się zbiorem esejów, które poruszają wiele pokrewnych tematów oraz motywów popkulturowych. Jednak nie są ze sobą bliżej powiązane. Nie ukrywam, że mimo wszystko sporo dowiedziałam się poprzez poznanie kolejnych esejów. Chociaż od dawna interesuje mnie fantastyka w Polsce to w wielu kwestiach byłam niedoinformowana. Autor ciekawie pokazuje powiązania pierwszych prekursorów polskiej fantastyki z tym co teraz pojawia się na rynku.

W dalszej części zamieszczono wywiady, które czyta się szybko, a osoby wypowiadające się w nich posiadają niezwykle szeroką wiedzę z zakresu popkultury. Co najważniejsze wywiady te nie powielają tego co zostało powiedziane już w esejach. I wydaje mi się, że bez wywiadów publikacja sporo by straciła na atrakcyjności oraz charakterze całej publikacji.

Na samym końcu znajduje się zbiór recenzji książek i komiksów, chociaż wydaje się że autor wybierał je bez większego zastanowienia. Niemniej znajduje się tu sporo opinii o pozycjach zarówno tych najnowszych jak i tych nieco starszych. To może być fajne przypomnienie dla osób które swoje spotkanie z popkulturą fantastyczną miały już kilkanaście lat temu.


Nie można zarzucić Michałowi Cetnarowskiemu  braku potrzebnej wiedzy, w tej publikacji widać jak szeroką wiedzę posiada on na temat współczesnej popkultury fantastycznej. „Podwójna tożsamość bogów” to pozycja idealna dla osób, które pragną rozpocząć przygodę z fantastyką szeroko pojęta, ale i dla starych wyjadaczy może znaleźć się tu sporo ciekawostek. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu SQN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!