20 paź 2017

Dziesięć tysięcy słońc nad Tobą - Claudia Gray

Znów czytelnik ma okazję wyruszyć w niezwykła podróż między wymiarami. Po raz kolejny autorka zaprasza każdego chętnego do przeżycia wielkiej przygody. Czy „Dziesięć tysięcy słońc nad Tobą” utrzyma poziom swojej poprzedniczki? Czy może Claudia Gray podnosi poprzeczkę, by tym sposobem zatrzymać przy sobie kolejne rzesze czytelników? Czas się przekonać.


Już od pierwszych stron sporo się dzieje. Autorka nie stara się powoli wprowadzić czytelnika w kolejne wydarzenia, ale wrzuca go w wir, który pędzi już od samego początku. Czytelnik doświadcza razem z główną bohaterką niezwykle dynamicznej podróży, podczas której mamy okazję poznać kolejne wcielenia tak postaci, jak i nasze własne. Autorka stara się wymusić na czytelniku odpowiedź na pytanie: „A co Ty byś zrobił/a na jej miejscu?”  

Każdy kolejny rozdział to nowe zaskakujące wydarzenia, ciekawe miejsca akcji oraz nieprzewidywalne jej zwroty. Nie sposób nudzić się przy tej książce. Claudia Gray zadbała o to by każdy czytelnik został pochłonięty przez fabułę powieści. Autorce nie brakuje kolejnych pomysłów na rozwinięcie akcji, przez co nie sposób oderwać się od książki.

Muszę jednak przyznać, że były chwile, gdy główna bohaterka strasznie mnie irytowała. Jej naiwność była nie do pomyślenia. Autorka chciała pokazać jej przemianę, to jak dojrzewa i w pewnym stopniu jej się to udało, niemniej bywały chwile, gdy dziewczyna była tak głupiutka, że miałam ochotę osobiście przemówić jej do rozumu. Na szczęście Theo nadrobił trochę braki głównej bohaterki i chwilami tylko dzięki niemu nie rzuciłam książką o ścianę.


„Dziesięć tysięcy słońc nad Tobą” to powieść, która jest dobrą kontynuacją „Tysiąca odłamków Ciebie”.  To co charakteryzuje te powieść to z pewnością dynamiczna  i nieprzewidywalna akcja. Claudia Gray stawia sporo pytań, na które czytelnik bardzo chce znaleźć odpowiedź. To powieść, która pokazuje, że nie istnieje wyraźny podział na dobre i złe rzeczy, a świat pełen jest odcieni szarości, które w zależności od spojrzenia ukazują w sobie więcej bieli lub czerni. Autorka poprzez swoją powieść uczy czytelnika, że każdy człowiek składa się z wielu emocji, sytuacji i wydarzeń, które składają się na jego charakter. Zakończenie pozostawia wiele pytań o dalsze dzieje bohaterów. To powieść, która wciąga i czyta się ją szybko. Autorka miała świetny pomysł na cała historię i konsekwentnie go realizuje. Polecam każdemu kto szuka powieści lekkiej, ale niosącej przesłanie. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Jaguar


Recenzja pierwszej części cyklu


1 komentarz:

  1. Lubię czasem takie lekkie czytadła "z przesłaniem", fajnie, że ten nurt się rozwija :) Nie znam jednak pierwszej części cyklu i jesli już, to zacznę raczej od niej... Pozdrawiam,
    Ewelina z Gry w Bibliotece

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!