5 kwi 2018

Ona to wie - Lorena Franco


Powieść Loreny Franco, to kolejny utwór czerpiący z psychologii i kryminału, łącząc je w całość. Wydawać by się mogło, że autorka nie stworzy nic ciekawego ponieważ motyw alkoholiczki, a zarazem osoby która wspomaga się psychotropami jest dość oklepany i wszystko zostało już napisane w temacie.  A jednak „Ona to wie” wciąga czytelnika.

„Ona to wie” to powieść na dobrym poziomie, chociaż do wybitnych bym jej nie zaliczyła. Może zacznę od atutów powieści. Z pewnością jednym z nich jest fakt, że w utworze dzieje się naprawdę sporo. Z pewnością nie jednego czytelnika zaskoczy rozwój wydarzeń, oraz fakt, że to co początkowo wydaje się oczywiste wcale takie nie jest. Gdy już zostaniemy wciągnięci w wir kolejnych zdarzeń, nie sposób się z niego wyrwać. Kolejnym atutem jest narracja, która prowadzona jest z kilku punktów widzenia, przez to czytelnik cała sytuacje może oglądać z różnych perspektyw i wyciągać kolejne wnioski.

Niestety powieść nie ustrzegła się także kilku minusów. Po pierwsze wprowadzenie w fabułę trwa niestety długo. Dopiero dobrze w połowie utworu zaczyna się rozkręcać prowadząc do momentu kulminacyjnego. Taki długi wstęp może zniechęcić wielu czytelników. To prowadzi też do tego, że początkowo bardzo ciężko wczuć się w powieść. Ale moim zdaniem warto go ‘’przemęczyć’’ bo potem jest już zdecydowanie lepiej.

„Ona to wie” to powieść dla wytrwałych czytelników, którzy nie boją przebrnąć przez przydługi wstęp. Każdy kto lubi powieści z powoli rozwijającą się fabuła będzie zadowolony z lektury. Nie można spodziewać się wybuchów zdumienia, chociaż zakończenie zaskoczy nie jednego czytelnika – ale raczej z powodu tego, że zakończenie samo w sobie jest zdecydowanie mało prawdopodobne. Ogólnie rzecz ujmując thriller nie jest słaba lekturą, niemniej brakuje mu trochę do Zafona, którego nazwisko wymienione jest w rekomendacjach na tyłach powieści.

Za powieść dziękuje wydawnictwu Albatros


3 komentarze:

  1. O szkoda... ja nie przepadam za zbyt długo rozwijającą się akcją :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama nie wiem, chyba tym razem się nie skuszę 😁

    OdpowiedzUsuń
  3. "Ona to wie" faktycznie może zaskoczyć finałem, a sama fabuła łączy to, co właściwe dla kryminału i thrillera psychologicznego. Warto po nią sięgnąć!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!