22 gru 2011

Recenzja Nowa Fantastyka 1/2011 & Najlepsze 2011Recenzja „Nowej Fantastyki nr.01(352)2012

Miesięcznik Nowa Fantastyka to czasopismo obowiązkowe dla każdego miłośnika fantasy. Jeśli jesteś fanem takiej literatury, to koniecznie musisz zajrzeć do tego miesięcznika. Format jaki reprezentuje oraz różnorodność artykułów – od felietonów, poprzez wywiady, oraz bardzo ciekawe artykuły tematyczne, do prozy polskiej i zagranicznej – każdy znajdzie tutaj coś, co go szczególnie zainteresuje.

Na początek dostajemy jeden z wielu zamieszczonych w numerze felietonów. Autorem tego tekstu jest Jakub Ćwiek, znany z m.in. opowiadań „Cicha Noc” i „Małpki z liści”. Jego artykuł „Bohater z przypadku” jest niezwykle interesujący i pełen humoru. Cytat, którym można by opisać ideę artykułu brzmi: „prawdziwi, kultowi bohaterowie rodzą się z przypadku ...”. Generalnie tekst ten mówi o tym, jakie są przyczyny tego, iż jeden z bohaterów staje się postacią kultową i inna postać już nie dosięgnie tego zaszczytu. Przywołani są tu tacy bohaterowie jak: lord Vader, Indiana Jones, Jack Sparrow ale także Edward Cullen, Harry Potter oraz Darth Maul. Jak zatem widać, autor opiera się zarówno na postaciach filmowych jak i literackich. Chyba sam ten fakt powinien Was zainteresować.


Następnie natkniemy się na artykuł z okład
ki „Fantastyka Młodnieje” - Marcina Zwierzchowskiego. No i tutaj naprawdę moje zainteresowanie sięgnęło zenitu. Tekst jest niezwykle ciekawy, a ponadto przekazuje wiele istotnych informacji, które powinny zainteresować młodzież. Artykuł mówi o tym, jak między literaturą fantastyczną i młodzieżową coraz bardziej zaciera się granica, która niegdyś bardzo mocno rozróżniała oba te kręgi odbiorców. Tekst przywołuje wiele przykładów, zarówno autorów jak i tytułów utworów – tak w filmie jak i w literaturze (znajdziemy takie nazwiska jak: J.Delaney, S.Collins, J.Patterson, R.Kosik, A.Pilipiuk i wiele innych). Artykuł ukazuje zmiany w nurcie wspomnianej wcześniej literatury, które przynoszą jej korzyści, poprzez m.in. poszerzanie grona odbiorców.

Prozę polską reprezentują teksty Rafała Kosika i Filipa Haka. Oba bardzo ciekawe poprzez swoją różnorodność oraz formę. „Felix, Net i Nika” napisana przez R. Kosika to bestsellerowa seria dla młodzieży, która w całości ma dziewięć tomów. Powieść zyskująca wiele pochwalnych opinii. Nic dziwnego. Wspaniali, intrygujący bohaterowie, oryginalna fabuła, nie brakuje także humoru – tak można by w kilku słowach opisać to, co znajdziemy na łamach Nowej Fantastyki. Po przeczytaniu jestem spragniona poznania innych przygód bohaterów. To tylko jedna z kilku pozycji prozy w miesięczniku, reszta jest także niebywale ciekawa, dzięki oryginalnemu stylowi autorów oraz ich niezwykłej zdolności do operowania słowem pisanym. Nie będę opisywać wszystkiego, ponieważ to Wam, Czytelnikom, zostawię tę przyjemność poznania reszty tekstów zarówno reprezentujących prozę polską jak i zagraniczną. Uwierzcie mi, że nie będziecie czuć się zawiedzeni.

Zapomniałabym! - Znajdziemy także ciekawy wywiad z Josephem Delaneyem autorem powieści "Kronik Wardstonea", która doczekała się swojej ekranizacji. Nie brakuje wiele interesujący informacji oraz oczywiście praktycznych porad dla początkujących pisarzy. Zatem szczerze polecam wszystkim, którzy choć trochę interesują się światem fantastyki, nie tylko tej w literaturze, ale i tej w filmach, komiksach i grach. Zamieszczone w numerze recenzje z pewnością pomogą Wam podjąć decyzję, czy sięgać po dany film lub też książkę, ale także komiks czy grę.

Podsumowując miesięcznik Nowa Fantastyka dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń oraz niezliczonej ilości informacji. Oprawa graficzna pięknie komponuje się z tematyką i zachęca do zajrzenia do środka. Artykuły są interesujące i przemawiające do szerokiego grona odbiorców. Na pewno czas spędzony przy Nowej Fantastyce nie będzie czasem straconym, w tym przypadku możemy tylko zyskać.


Na koniec lista wszystkich artykułów zamieszczonych w numerze:
 • Bohater z przypadku – Jakub Ćwiek
 • Fantastyka młodnieje – Marcin Zwierzchowski
 • Wyglądam trochę jak Stracharz – wywiad z Josephem Delaneyem
 • Para buch, koła w ruch – Bartosz Czartoryski
 • Wojna i odwet – Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
 • Rady dla piszących, odc. 2 – Michael J. Sullivan
 • Poglądy alternatywne – Rafał Kosik
 • Granice dyskusji – Peter Watts
 • Drugie życie Rhody Williams – Łukasz Orbitowski
 • PROZA POLSKA
  • Felix, Net i Nikka oraz wędrujące samogłoski – Rafał Kosik
  • Krypta Dnia Sądu Ostatecznego – Filip haka
 • PROZA ZAGRANICZNA
  • Opowieśc Stracharza – Joseph Delaney
  • Wiedźma zabójczyni – Joseph Delaney
  • Eliminacja – Robert Reed

Numer miesięcznika do recenzji otrzymałam od redakcji Nowej Fantastyki, za co bardzo dziękuję.
 * * * * * * * * * * * * * * * * * *Wraz z koncem roku 2011 sporządziłam listę najlepszych, moim zdaniem, książek.
Dla formalności: numer 1 to szyt listy.

 1. Nevermore. Kruk - Kelley Creagh
 2. Pani Shaladoru - Anne Bishop
 3. Adamantowy Pałac - Stephen Deas
 4. „W Niewoli Zmysłów” - Nalini Singh
 5. Magia Krwi” - Huso Anthony
 6. Krwawy Król” - Gail Z. Martin
 7. „Kuszące Zło” - Keri Arthur
 8. Łotr” - Canavan Trudi
 9. Epic” - Conor Kostick
 10. „Blask Nocy” - Cremer Andrea
11. „Bestia” - Alex Flynn
12. „Nieświadomy Mag” - Karen Miller
13. „Pokuta” - Anne Rice
14. „Rudowłosa” - Jaye Wells
15. „Crescendo” - Fitzpatrock Becca
16. „Pocałunek Archanioła” - Nalini Singh
17. „Ognista” - Sophie Jordan
18. „Dar” - Alison Croggon
19. „Miasto Upadłych Aniołów” - Cassandra Clare
20. „Wściekły Głód” - Kresley Cole


A jakie są Wasze typy???
piszcie w komentarzach! :)1 komentarz:

 1. Nevermore stoi u mnie w biblioteczce domowej. Skoro u Ciebie numer 1, dodatkowo jeszcze zachwalana przez ogrom czytelników, to muszę się za nią jak najszybciej zabrać.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!