20 lut 2013

NOWA FANTASTYKA 02 (365) 2013 - recenzja

Luty jest miesiącem zakochanych. Ale luty to także miesiąc, w którym otrzymujemy kolejną porcję wieści ze świata sci-fi oraz fantasy. 14 lutego do sprzedaży trafia drugi tom „Sagi o Rubieżach” Lilianny Bodoc. A tym razem z okładki Nowej Fantastyki spogląda na nas Van Helsing, odważny łowca wampirów i innego plugastwa. Domyślamy się zatem, że i w środku będzie artykuł powiązany z tą właśnie postacią. Nie pozostaje nic innego jak tylko zajrzeć do środka miesięcznika.


W progu wita nas Jakub Winiarski a jego tekst „Dobrze, że nie żywe trupy” jest dośc zaskakujący i bynajmniej szokujący. Felieton Jakuba Ćwieka „Amator” to coś co powinien przeczytac każdy z nas, gdyż każdy jest amatorem w jakiejś dziedzinie. Jakub przedstawia tezy, które potwierdzają, iż amatorszczyzna nie jest taka złą jak co niektózy uważają. Jak co miesiąc jest także kilka rad od Michaela J. Sullivana dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki (i nie tylko te pierwsze) w pisarstwie. Tym razem zwracamy uwagę na „Łączenie realnego z nierealnym”. Rafał Kosik także raczy nas felietonem o „Rozjaśnianiu dark future” a na końcu możemy przeczytac felieton od Łukasza Orbitowskiego, który pisze tym razem o twórczości Dona Coscarelli.

Przejdźmy zatem do wspomnianego wcześniej Van Helsinga. Do kin trafia włąśnie film „Hansel i Getel: Łowcy Czarownic” - to właśnie zainspirowało Roberta Ziębińskiego do napisania artykułu o łowcach potworów. Artykuł bardzo ciekawy, jeden z moich ulubionych w tym numerze. Następnie przechodzimy do nieco innego tematu. Rosyjska fantastyka, jest tym nad czym zastanawia się Paweł Laudański. Jego próba syntezy ostatniego trzydziestolecia jest naprawdę imponująca. Tyle wspaniałych pisarzy, a tak mało o nich wiemy. Teraz widzę, że mam wiele do nadrobienia.

W tym numerze NF znajdziemy także wywiad z Dave'em McKeanem o tym, że komiks przeżywa teraz złotą erę. Rozmowę przeprowadził Michal Chudoliński. Jesteś fanem komisku? Koniecznie zerknij na ten wywiad!

A teraz samo serce NF. Proza polska i zagraniczna. Nasz kraj reprezentują tym razem:
Bernadeta Prandzioch „Ceną będzie samotnośc”, Paweł CieĆwierz „Non Serviam”, Maciej Musialik „Rzeźbiarze Światła”, Maciej Salamończyk „Lwiątko Heraklesa” - jak zatem widac kilka opowiadań, w których każde przedstawia inne spojrzenie na świat. Proza zagraniczna to tym razem Jack Skillingstead „Jesteś tutaj?”, Tad Williams i jego „Dziesiąta muza”, Paul Melko „Dziesięc Sigm” oraz Alex Shvartsman „Zajęcia w terenie” - każde opowiadanie przypadnie do gustu komuś innemu. Zarówno fan sci-fi jak i fantastyki znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Jednak uważam, iż nikt nie powinien ograniczac się do jednego gatunku literatury, a próbowac wszystkiego. Tak by poszerzac horyzonty wyobraźni.

Jak co miesiąc nie brakuje recenzji książek i filmów, a także komiksów. Recenzje te z pewnością pomogą Wam zdecydowac co warto czytac a co lepiej odłożyc na półkę. Są ciekawe konkursy, gdzie do wygrania niesamowite nagrody. Nic tylko brac w nich udział.

Stwierdzam, że Nowa Fantastyka trzymie swój poziom i nie zwalniając tempa przedstawia coraz to nowe i ciekawsze informacje. Jeśli chcesz być w temacie to koniecznie sięgaj po NF! Ja z pewnością jeszcze nie raz przewertuję ten numer w poszukiwaniu co lepszych ciekawostek.

Za egzemplarz miesięcznika dziękuję redakcji Nowej Fantastyki oraz Panu Marcinowi :)

***

więcej znajdziecie na

2 komentarze:

  1. Strasznie mi się Van Helsing podobał. Ech, jak to Sol mówi, miodny chłopak :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobał mi się ten numer, oj, podobał:3

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!