30 cze 2015

Cassandra Clare & Holly Black - Magisterium: Próba żelaza

Dwunastoletni Callum mieszka ze swoim ojcem, który niegdyś był magiem, lecz po śmierci żony zrezygnował z czarów i postanowił wychować swojego syna jak zwykłego chłopca, ignorując budzące się w nim magiczne zdolności. Kiedy Call zostaje wezwany na obowiązkowy egzamin do Magisterium – szkoły magii, Alastair przekonuje syna, że ten powinien za wszelką cenę uniknąć rekrutacji, by nie mieć żadnych związków z niebezpiecznym magicznym światem. Pomimo katastrofalnego przebiegu egzaminu Callum zostaje przyjęty do Magisterium i zostaje uczniem Mistrza Rufusa.
W szkole magii chłopiec zaprzyjaźnia się Aaronem i Tamarą, z którymi wspólnie zgłębia tajniki czarów i podchodzi do coraz bardziej wymagających sprawdzianów. Pomimo niepokornego charakteru i licznych wątpliwości dotyczących pobytu w szkole, Callum radzi sobie coraz lepiej i zaczyna traktować Magisterium jak swój drugi dom.


Czasem ciekawym doświadczeniem dla starszego czytelnika jest sięgnięcie po literaturę przeznaczoną dla młodzieży. Nie zawsze szukamy po prostu ambitnych utworów, które dają do myślenia i wymagają wiele wysiłku w zrozumieniu przesłania powieści. Czasami dobrze jest cofnąć się i sięgnąć po lekką książkę, opowiadającą o perypetiach nastolatków. Po książkę Cassandry Clare i Holly Black sięgnęłam głównie z powodu tej pierwszej autorki. Miałam okazję poznać jej inne powieści, które wywarły na mnie sporo pozytywnych wrażeń.

Obie autorki znalazły wspólny złoty środek i stworzyły ciekawy i magiczny świat, w którym prym wiodą żywioły. Bohaterowie utworu to nastolatkowie, którzy muszą zmagać się z problemami niejednokrotnie dotyczącymi życia dorosłego. Autorki postawiły wiele przeszkód na drodze bohaterów, co sprawiło, że książka jest naprawdę interesującą lekturą.

Książka napisana jest prostym i lekkim językiem, łatwym w odbiorze dla młodszego czytelnika. Czytając utwór, nie mamy wrażenia, że opisy są pełne zbędnych szczegółów. Wręcz przeciwnie: krótkie i nad wyraz treściwe opisy sprawiają, że książkę czyta się naprawdę szybko. Autorki, tworząc postaci, sprawiły, że czytelnik ma możliwość odczuwania wielu emocji a także ma wgląd w przemyślenia bohaterów. Nie jest problemem zrozumienie powodów ich postępowania i podjętych decyzji. Co działa na plus to fakt, iż nie są to wyidealizowane persony – mają wady i przywary jak każdy z nas.


Próba żelaza to pierwsza z pięciu planowanych części serii i uważam, że książka jest bardzo ciekawa i godna polecenia nie tylko młodemu czytelnikowi. Fabuła książki jest prosta, choć doświadczony czytelnik z pewnością zauważy pewną przewidywalność wydarzeń, ale pamiętajmy, że jest to książka przeznaczona dla młodzieży.  Powieść będzie idealną lekturą dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę literacką. Niezwykłe przygody, jakich doświadczają bohaterowie, z pewnością będą ciekawym przeżyciem. Książkę polecam osobom, które szukają zagadki oraz wątków magicznych. Wystawiam 4/6 i pewnie z czystej ciekawości sięgnę jeszcze po kolejne części Magisterium

za książkę dziękuję wydawnictwu Albatros. 

3 komentarze:

 1. Czekam na swój egzemplarz :D Chociaż po Clare można by się spodziewać czegoś lepszego :)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. O nie, po ostatnim tomie Darów anioła nie mam zamiaru sięgac po więcej twórczości Clare. Odpuszczę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm... sama nie wiem. Jeszcze to przemyślę ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!