19 mar 2018

Demon Luster - Martyna Raduchowska


Po pierwszej części wiedziałam, że nie będę potrafiła się oprzeć przed lekturą Demona Luster. Dlatego tak szybko, jak tylko było to możliwe rozpoczęłam kontynuację Szamanki od Umarlaków.


Demon Luster pokazuje wydarzenia rozgrywające się niedługo po tych z pierwszej części, a to sprawia, że czytelnik szybko się odnajduje. Główna bohaterka jest tą sama dziewczyną, która co rusz wpada w nowe tarapaty. Pech jej nie odpuszcza. Już po lekturze pierwszych rozdziałów czytelnik z trudem odrywa się choćby na chwilę od lektury. Autorka świetnie prowadzi narrację, a dodając do tego sporą dawkę humoru tworzy lekturę niezwykłą, wywołującą uśmiech na twarzy czytelnika.

Pierwszoosobowa narracja pozwala oglądać wydarzenia oczami głównej bohaterki. Dzięki temu czytelnik wie, co się dzieje w głowie Idy – co nie znaczy, że jest to dla czytelnika zrozumiałe. Każda z postaci pojawiająca się w Demonie Luster ma ważna rolę do odegrania w całej historii. Wszystko dzieje się tutaj z jakiegoś powodu i autorka nie pozostawia nic przypadkowi.

Wartka akcja, przemyślana fabuła i ciekawi bohaterowie to wszystko sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko. Przyjemność z tej lektury jest tym większa, że autorka nie pozwala by specyficzny humor nie opuszczał żadnego rozdziału, przez co wiele sytuacji jest tak niedorzeczne i absurdalne, że wydają się jeszcze bardziej zabawne.

Każdy czytelnik, który lubi czarny humor powinien zapoznać się zarówno z Szamanką jak i Demonem Luster. Książka pomimo sporej ilości humoru wciąga, nie sposób się od niej oderwać. Każdy kto czytał Szamankę od umarlaków, musi sięgnąć po Demona Luster. To kolejna polska pisarka, która wpisuje się do grona moich ulubionych rodzimych twórców. Zasiada tuż koło Mai Lidii Kossakowskiej. Spora ilość wątków sprawia, że lektura nie jest zbyt przewidywalna, a chwile grozy tylko dodają całości wyrazu. Polecam każdemu, kto szuka niebanalnej historii.

Za książke dziękuję wydawnictwu UroborosBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!