14 maj 2018

Przenajświętsza Rzeczpospolita - Jacek Piekara


Jacek Piekara należy do grona bardziej znanych polskich autorów. Jedni go lubią, inni wręcz przeciwnie. Nie ma chyba czytelnika, który znając jego utwory przeszedł by obok niego obojętnie.


„Przenajświętsza Rzeczpospolita” to utwór, który przedstawia wizję przyszłości naszego pięknego kraju. Dodajmy, że owa wizja wydaje się być bardzo prawdopodobna i oby czasem kiedyś nie okazało się, że przecież ktoś już to przewidział.

Powieść  ukazuje czym może stać się Polska, gdy wszyscy pójdziemy kiepsko obraną drogą. Sojusze polityczne oraz społeczeństwo zostają wypaczone przez patologiczne zachowania. Brzmi strasznie, ale jak się dobrze zastanowimy to czy sami powoli nie podążamy właśnie w takim kierunku? Ciągle zabiegani, ciągle goniący przysłowiowego króliczka - czy to popularności w mediach społecznościowych, czy to pragnących budować szerokie znajomości pozwalające brnąć wyżej i wyżej w drabinie społecznej?

Książka może i do bardziej wybitnych nie należy, znam lepsze powieści autora. Ale nie oszukujmy się, Piekara ukazuje nam czym może stać się nasz naród w przyszłości jeśli się nie opamiętamy. Autor stworzył kawałek dobrej powieści opartej fabuła na polskim gruncie. Choć wizja autora jest przerażająca, zróbmy wszystko by ona się nie spełniła. To prawda, że powieść wyolbrzymia sporo naszych cech, ale właśnie dzięki takiemu wyolbrzymieniu zdajemy sobie sprawę z ich istnienia.

Warto przeczytać powieść Piekary, choćby po to by mieć świadomość co może się stać, gdy pójdziemy w niewłaściwą stronę. To ostrzeżenie.

Za książkę dziękuję Fabryce Słów


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!