11 mar 2013

NOWA FANTASTYKA 03( 366)2013 - recenzja Aby nieco odetchnąć od książek wszelakiej maści, tym razem recenzja Nowej Fantastyki – miesięcznika miłośników sci-fi oraz fantasy. Co tym razem znajdziemy w środku? Już opowiadam.
Ale może najpierw słów kilka o okładce, na której widnieje łucznik wyrwany wprost z gry CRYSIS 3. Okładka podoba mi się, choć przyznam, że widziałam już lepsze, niemniej łuk bloczkowy prezentowany na zdjęciu robi wrażenie.


Zaglądamy więc do środka. Na wstępnie od razu natykamy się na jeden z konkursów, gdzie do wygrania jest gra CRYSIS 3. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie i już gra należy do Ciebie. Dalej zagłębiamy się w niezwykłą krainę Oz, która staje się coraz częściej odwiedzana prze filmowców. W tym artykule poznajemy losy adaptacji (nie tylko filmowych, ale i musicalowych) utworu napisanego przez L. Franka Bauma. Od krótkometrażowych niemych produkcji po nadchodzący disneyowski prequel – to wszystko zawarte na kilku stronach ciekawego artykułu. Następnie przechodzimy do „Prawdziwych Superbohaterów” Dauszkiewicza. To dopiero wciągający artykuł. Czytamy o ludziach, którzy żyjąc w wielkich miastach – takich jak Nowy Jork, Hongkong czy Pekin – pomagają ludziom na rożne sposoby. Artykuł o tyle interesujący, że mówi o prawdziwym życiu, a nie o wymyślonych postaciach komiksowych. Następnie coś dla fanów specyficznego uroku gargulców. Łukasz Czanecki opowiada o stworach, które wśród ludzi żyją już 900 lat. No i w końcu artykuł, który chyba przypadnie szerokiemu gronu odbiorców. Zarówno fanki „Zmierzchu”, jak i „Pięknych Istot” zapewne chciałyby przeczytać ten artykuł. W wielkim skrócie coś o wampirzych, wilkołaczych i innych wszelakich romansach istot paranormalnych oraz o ekranizacjach w których te właśnie istoty występują.

Dalej mamy małe co nieco od Michała Centnarowskiego, czyli kilka słów o tym co na przestrzeni lat działo się z Nową Fantastyką oraz o trendach jakie ona tworzy. Z cyklu „Z lamusa” czytamy tym razem o zaginionych światach. Agnieszka i Jerzy opowiadają o Atlantydzie oraz o mitycznej kolebce ludzkości. To z pewnością coś wartego przeczytania. Rafał Kosik w felietonie z cyklu „Fantastyka praktyczna” porusza temat wulgarności w literaturze. Dochodzi do interesujących wniosków, z którymi muszę się zgodzić  Czy i wy się z nimi zgodzicie? Peter Watts zaś wyraża swoją opinię na temat filmu „Życie Pi” oraz na tematy z owym filmem powiązane. Michael J. Sullivan porusza temat plastycznego języka w utworach. Jego rady są naprawdę bezcenne i warto z nich skorzystać  jeśli ktoś zabiera się właśnie za pisanie własnego tekstu.

Proza Polska prezentuje się następująco:
  • „Euklidesja” Macieja Parowkiego, to miniaturka za zbioru „Sposób na kobiety”. Jednym słowem ujmując jest to zabawa w luźne skojarzenia. Bardzo interesujące.
  • „Chimaerus” Jędzeja Buszty, to tekst, w którym widać że autor nie zastanawiał się nad konwencją co w literaturze fantasy wolno, a co już nie.
  • „Agnozja, zapis przypadku” Alexandra Gutschego ciekawe połączenie tekstu z fotokodami, które odsyłają do ''podkładu muzycznego'' sugerowanego przez autora.
Proza Zagraniczna wygląda następująco:
  • „O mało nie oszaleliśmy z radości” Davida Maruska to najdłuższe opowiadanie w tym numerze. 27-mio stronicowy tekst. Czyta się go z ciekawością, a pióro autora jest lekkie. Opowiadanie to jest trzecim w dorobku autora.

Jak zawsze znajdziemy konkursy, świetne recenzje, które pomogą w wyborze odpowiednich dla siebie lektur, mnóstwo pięknych fotografii i ilustracji w artykułach. Numer jest ciekawy i wart polecenia.  


Spis treści NF 03/2013
PUBLICYSTYKA
2 ZAPOWIEDZI
4 FILMOWCY Z KRAINY OZ Andrzej Kaczmarczyk
7 PRAWDZIWI SUPEBOHATEROWIE Aleksander Daukszewicz
10 GARGULEC NA DACHU Łukasz Czarnecki
12 KOCHAJCIE POTWORA, DZIEWCZĘTA! Mateusz Albin
14 REŻYSER MŁODY KINEM Bartosz Czartoryski
16 ZMIANA WARTY Michał Cetnarowski
63 RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 15 Michael J. Sullivan
65 ZAGINIONE ŚWIATY Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
72 LITERACKIE RZUCANIE MIĘSEM Rafał Kosik
73 ANTY-AVATAR Peter Watts
77 KRYZYS MA SIĘ DOBRZE Łukasz M. Wiśniewski
78 OBECNOŚĆ NIEPRZYJACIELA Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA
17 EUKLIDESJA Maciej Parowski
19 CHIMAERUS Jędrzej Burszta
30 AGNOZJA Alexander Gütsche

PROZA ZAGRANICZNA
36 O MAŁO NIE OSZALELIŚMY Z RADOŚCI David Marusek

RECENZJE
67 KSIĄŻKI 74 DVD 76 KOMIKS***
Za numer miesięcznika do recenzji dziękuję redakcji oraz Marcinowi. 
***

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!