23 paź 2015

Dziedzictwo Ognia - Sarah J. Maas

Celaena Sardothien przeżyła już wiele – brutalne szkolenia, niewolę, turniej o pozycję Królewskiej Obrończyni… Tym razem jednak przyjdzie się jej zmierzyć z własnymi demonami, z ciężarem jej dziedzictwa. Aby uzyskać informacje – kluczowe w wojnie z okrutnym królem Adarlanu – musi nauczyć się panować nad ogniem, który nosi w sobie. Podczas gdy codziennie ćwiczy pod czujnym okiem nieśmiertelnego Rowana, król wciela w życie kolejne z jego mrocznych planów. Jednak i na dworze władcy zawiązują się sojusze, mające na celu zakończenie jego panowania i przywrócenie magii na kontynencie.
Celaena, nieświadoma tego, co się dzieje w Rifthold, ma jeden cel – dostać się do legendarnego Doranelle, którym rządzi Maeve, i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Jak jej władca zdołał usunąć magię? Co zrobić, by ją przywrócić? Jednak opanowanie jej mocy to niejedyna rzecz, z którą będzie musiała się przedtem zmierzyć – król Adarlanu już o to zadbał. Czy dziewczynie uda się wyjść cało z koszmaru, jaki zgotował jej władca pozbawionego magii kontynentu? Co jeszcze planuje król? I jaki los czeka rebeliantów?


Sarah J.Maas swoim cyklem Szklany Tron skradła moje serce już pierwszym tomem. Korona w mroku tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że to naprawdę kawał dobrej fantastyki. Zaś Dziedzictwo Ognia do reszty mną zawładnęło, a po skończonej lekturze ciężko mi się pozbierać. Już teraz wiem dobrze, że będę z niecierpliwością wyczekiwać czwartego tomu serii. Ale może od początku.

Napisanie w miarę sensownej recenzji nie przyszło mi łatwo. Ciągle jestem pod ogromnym wrażeniem po lekturze.

Zacznę od kreacji bohaterów, których pokochałam już w Szklanym Tronie. Autorka doskonale przedstawia to jak każda z postaci zmienia się i dojrzewa do roli jaka jest jej pisana. Celaena, a raczej Aelin w końcu staje na wysokości zadania, jakie przyszło jej wypełnić z racji swojego pochodzenia. Dorian wreszcie zachowuje się jak na przyszłego króla przystało, choć nie od samego początku powieści. Chaol podejmuje najważniejszą decyzję z życiu - komu pozostać wiernym?. Poznajemy bliżej Maeve, okrytą złą sławą ciotkę Celaeny. No a jakby autorka stworzyła mało charyzmatycznych postaci poznajemy jeszcze Rowana, który swoim doświadczeniem wspiera zabójczynię Ardalanu. A jakby tego wszystkiego było mało możemy poznać bliżej społeczność wiedźm, które jak możemy się przekonać do łagodnych nigdy nie należały. Jak zatem widać Maas serwuje nam taką ilość ciekawych bohaterów, że niejednemu może zakręcić się w głowie. Najlepsze zaś jest to, że każda z tych postaci jest wyrazista i cechuje się indywidualnością, na dodatek nie są to bohaterowie wyidealizowani, popełniają błędy i uczą się na nich.

Świat przedstawiony jest barwny i niezwykle różnorodny. Góry, lasy, równiny i pustynie, miasta i wioski - wszystko opisane jest bardzo realistycznie i niezwykle sugestywnie. Czytelnik odnosi wrażenie jakby przeniósł się na kilka chwil do tamtego niezwykłego świata, w którym w ciemności czają się demony, a światem rządzi magia.

Język autorki jest prosty, aczkolwiek niezwykle barwny i obrazowy. Z chęcią wczytywałam się w opisy przestrzeni otaczającej bohaterów. W dialogach zaś nie brakuje humoru, a w stosownych momentach chwil przepełnionych grozą czy powagą. Emocje podczas czytania Dziedzictwa Ognia mogą zawładnąć niejednym czytelnikiem.


Podsumowując trzecią część serii Szklany Tron mogę śmiało polecić ją każdemu kto do tej pory poznał losy Królewskiej Obrończyni. Utwór niesamowicie wciąga. Akcja cały czas ma żwawe tempo, przez co ciężko odetchnąć nawet na chwilę, gdyż cały czas coś się dzieje. A przez 650 stron powieści dzieje się naprawdę sporo. Autorka utrzymała wysoki poziom jaki do tej pory nam przedstawiła. Już nie mogę doczekać się kolejnej części. Dziedzictwo Ognia zakończyło się w takim momencie, że czytelnik niema innego wyjścia jak tylko czekać na czwartą część. Wystawiam 6/6, gdyż uważam tę książkę (no i serię) za jedną z najlepszych jakie przyszło mi poznać. I z niecierpliwością czekam na kolejne dzieła autorki.

Seria Szklany Tron

Dziedzictwo Ognia
Queen Of Shadows


nowelki ze świata Szklanego Tronu

Zabójczyni i Imperium Ardalanu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!