9 lut 2016

Upadła Świątynia - Dominika Węcławek

Dwie dekady po Zagładzie skuta lodem i pogrzebana pod radioaktywnym śniegiem metropolia wydaje się być martwa. Przyroda jednak nie znosi próżni. Pojawił się ktoś, lub coś, co wabi do siebie ocaleńców, skazując ich na śmierć. Z samego serca stołecznego metra wyrusza więc specjalna ekspedycja. Jej członków łączy niewiele, a różni niemal wszystko. Przeprawa przez wyklęte rewiry, nawiedzone pustkowia i mroczne podziemia okaże się prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście rozkazy generała są jasne: dotrzeć do prawdy, nie dać się zabić, wszystkie zagrożenia eliminować bez pytania. Pozostaje tylko jedna wątpliwość, czy aby na pewno na uwadze władz jest dobro całej społeczności Tuneli?


Kolejna opowieść wprost ze strefy Fabrycznej Zony. Upadła świątynia to wizja świata po Zagładzie, katastroficzny obraz świata oraz ludzkości, której jakimś cudem udało się ujść z życiem.  Polska odsłona świata, który ludzkość sama zniszczyła. Niezwykle bliska i przerażająca, równocześnie wymuszająca myślenie.

Autorka stworzyła wizję, która dość mocno oddziałuje na wyobraźnię czytelnika. Czytając utwór czytelnik marzy o tym by ta wizja się nigdy nie spełniła.  Zrujnowana Warszawa jest dość ponurym i przygnębiającym miejscem. Wszędzie pełno grup nastolatków walczących o przetrwanie w trudnym świecie po zagładzie.

W powieści znajdziemy wiele postaci, dzięki temu z pewnością, któraś przypadnie nam do gustu. Gdy już czytelnik zżyje się z jakimś bohaterem, przeżywanie książki staję się głębsze i bardziej emocjonujące.


Książkę czyta się dość szybko.  Język jest prosty, a dzięki temu, że akcja dzieje się w Polsce czytelnik może łatwiej wyobrazić sobie miejsce akcji.  Akcja jest podzielona na dwie strefy czasowe. Jedna z nich to retrospekcje z czasu Zagłady, drugą zaś są wydarzenia dziejące się 20 lat po Zagładzie. Nie brakuje krwawych walk, nagłych zwrotów akcji oraz dramaturgii. Upadła świątynia to coś dla fanów postapokaliptycznego świata. Moim zdaniem powieść Dominiki zasługuje na mocne 4.5/6. Gorąco polecam fanom Fabrycznej Zony!Inne utwory z uniwersum Fabrycznej Zony:

Polecam zajrzeć tutaj:

4 komentarze:

 1. Fajna okładka, dobry wydawca, ale polska postapokalipsa? Nie bardzo mnie przekonuje :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno to coś innego
   książka jest całkiem spoko, fajnie się czyta i ogólnie wykonanie niczego sobie :D

   Usuń
 2. Czytałam już niejedną książkę z fabrycznej zony m. in. Kompleks 7215 czy Ołowiany Świt, Łowca z Lasu, Droga Donikąd i inne, ale szczerze mówiąc już mnie to męczy, bo za dużo jest już tych książek i nie nadążam z kupnem nowych i ich przeczytaniem, a już pojawiają się kolejne, a chcę także przeczytać inne książki nie tylko z fabrycznej zony, które nie są dostępne w bibliotece, bo ich tam nie ma, więc sobie odpuszczam całą tą fabryczną zonę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. doskonale cię rozumiem. Fabryczna Zona rozrasta się w tempie ekspresowym. Podziwiam tych, którzy nadążają z czytaniem serii :) Ja sama tylko od czasu do czasu sięgam po Zonę, jest wiele innych książek, a tak mało czasu na poznanie ich wszystkich.

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz!