19 sty 2017

Wysokie Góry Portugalii - Yann Martel

Tym razem Yann Martel zabiera czytelników w podróż po dwudziestowiecznej Portugalii i zakamarkach ludzkiej duszy.

Lizbona rok 1904. Młody chłopak imieniem Tomás znajduje stary dziennik. Mowa w nim o niezwykłym artefakcie, który – o ile istnieje i o ile zostanie odnaleziony – może odmienić bieg historii. Podróżując jednym z pierwszych automobili, Tomás wyrusza na poszukiwanie niezwykłego skarbu.
Trzydzieści pięć lat później portugalski patolog, fan kryminałów Agathy Christie, sam wplątuje się dziwną historię, a wydarzenia, w których centrum trafia, okazują się być konsekwencjami poszukiwań Tomása sprzed lat.
Kolejne pięćdziesiąt lat później kanadyjski senator, pogrążony w żałobie po śmierci ukochanej żony, znajduje schronienie w wiosce na północy Portugalii. Zjawia się tam z niezwykłym towarzyszem – szympansem. Trwające blisko sto lat poszukiwania nareszcie zmierzają ku końcowi.


Wysokie góry Portugalii, to powieść przepełniona magią. To powieść, w której autor zabiera nas w niezwykła podróż, dzięki której poznajemy samych siebie. Powieść składająca się z trzech opowiadań, które wydawać by się mogło nie mają nic wspólnego, łączy bardzo wiele.  Każda z tych opowieści niesie pewne przesłanie, ale by je poznać trzeba po prostu przeczytać książkę.

W pierwszym opowiadaniu poznajmy Tomasa, który wyrusza w daleką podróż w poszukiwaniu pewnego artefaktu. To powieść drogi, ukazująca kolejne losy bohatera oraz ich wpływ kolejnych wydarzeń na jego życie. Autor bardzo szczegółowo opisuje wyprawę Thomasa. Wszelkie opisy są barwne i sugestywne, autor nie szczędzi czytelnikowi żadnych szczegółów.

Druga historia dzieje się kilkanaście lat po pierwszej. Tym razem poznajemy Eusebia, którego historia zaskoczy niejedną osobę sięgającą po książkę.  Tę część można by zakwalifikować jako swoisty traktat łączący religię i filozofię. To w tej opowieści autor najmocniej połączył ową magiczną stronę z rzeczywistością, którą znamy. Opisy są iście poetyckie, co z pewnością oczaruje czytelnika.

Trzecia, i zarazem ostatnia część to znów przeskok o kilkanaście lat w przód, by wraz z Peterem poznać historię pewnej przyjaźni człowieka i zwierzęcia. To nieco dziwna i wręcz bajeczna opowieść o więzach jakie mogą się wytworzyć pomiędzy człowiekiem i – w tym przypadku – małpą człekokształtną.


Jedno jest pewne, Wysokie góry Portugalii to powieść intensywnie działająca na wyobraźnię. Opisy oraz narracja powodują, że czytelnik przenosi się do Portugalii, gdzie odnajduje całkiem inny świat. Świat, który jest magiczny, pełen niespotykanych na co dzień zjawisk. A przede wszystkim to świat, w którym odmieniają się losy bohaterów. Fabuła każdego z opowiadań zawiera w sobie wiele znaczeń symbolicznych, które czytelnik odkrywa czytając kolejne zdania. Z pewnością powieść zaskoczy niejednego czytelnika. Polecam gorąco każdemu, kto szuka innowacyjności, oryginalności i nieszablonowych wątków. Powieść wymusza refleksję, dzięki czemu na długo zapada w pamięć. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Albatros.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!