16 lut 2018

Czas żyć, czas zabijać - Miroslav Žamboch


Czas na propozycje od autora z sąsiedniego kraju. Mowa o powieści Miroslava Zambocha „Czas żyć, czas zabijać”. Do tej pory w Polsce wydano ponad 10 jego książek, a każda z nich szybko zyskuje sławę i pnie się na listach popularności.


Autor w swojej powieści wydarzenia przedstawia z punktu widzenia narratora pierwszoosobowego, sam główny bohater opowiada wszystko ze swojego punktu widzenia. Świat przedstawiony w tej powieści pełen jest brutalności. Wojny pomiędzy rodami, mafijne rozgrywki o wpływy, no i nie można zapomnieć o mniejszych występkach przestępców sprawujących rządy w poszczególnych dzielnicach.

Książka składa się z pięciu opowiadań, a w każdym z nich znajdziemy sporo brutalności. Niemniej jednak każdy kto szuka nowości jeśli chodzi zastosowanie magii, lub też spodziewa się zaskoczenia, to niestety zawiedzie się trochę. Choć całość prezentuje dość dobry poziom i językowo oraz stylistycznie wszystko ze sobą pięknie gra, to niestety nie jest to powieść powalająca oryginalnością.

To moje drugie spotkanie z tym autorem, niemniej uważam, że za pierwszym razem było bardziej udane. Postaram się jednak nie zrażać tym potknięciem i może kolejna powieść tego autora bardziej przypadnie mi do gustu. Przecież nie raz już zdarzało się, że po nieco gorszej powieści w kolejnej autor potrafił zabłysnąć i zszokować swoich czytelników.  Tym razem niestety nie była to lektura powalająca na kolana.

Jednak najwierniejsi fani autora pewnie odnajdą tutaj więcej plusów i mocnych stron. I do tej grupy właśnie kierowałabym tę powieść. Choć spróbować swoich sił może tu każdy, kto ma ochotę.

Za książkę dziękuje Fabryce Słów


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!