28 mar 2012

Nowa Fantastyka 04 (355) 2012 - recenzja


Nadeszła wiosna, a wraz z nią kolejny numer Nowej Fantastyki, która – jak co miesiąc – obfituje w najnowsze wiadomości.

„... kultura masowa wcale nie patrzy jednostronnie.”

Jakub Ćwiek w felietonie Dzieci gorszego popu porusza dla niektórych drażliwy temat, jakim jest Biblia. Nawiązuje w nim do pewnego zdarzenia z jedną z bardzo popularnych. Porównuje Biblię i kulturę pop, stosując takie nawiązania, że czytelnik nie pozostanie obojętny jego słowom. Można albo zgodzić się z Ćwiekiem, albo polemizować z jego opinią. „Biblia to książka POP” jest dosyć odważnym stwierdzeniem. Dodam jeszcze, że Jakub Ćwiek rozważając nad Biblią i jej przesłaniem, dochodzi do ciekawych wniosków. Warto zapoznać się z jego punktem widzenia, chociażby po to, aby samemu odnieść się do jego zdania.


Tematem z okładki jest niezwykle popularna Gra o Tron i drugi sezon serialu. Fani ekranizacji cyklu George'a R.R. Martina będą zachwyceni. W artykule są informacje, które omawiają wiele z tego, co może wydarzyć się w nadchodzących odcinkach, m.in. nowe miejsca, twarze, ponadto omawiane są oczekiwania w stosunku do kontynuacji serialu, ale także obawy, jakie niosą ze sobą kolejne odcinki. Piękne zdjęcia oraz krótkie opisy najważniejszych postaci to niebywała gratka dla fanów, gdyż można w ten sposób porównać sobie własne wyobrażenia poszczególnych bohaterów z ich serialowymi odpowiednikami. Dla niektórych może to okazać się wielkim zaskoczeniem. Gwarantuję to! Osobą, której poświęcono dłuższą chwilę jest Conan Stevens, warto przeczytać o tym, jakim sposobem trafił do obsady. Marzenia się spełniają, ale potrzebna jest też ciężka praca.

Dalej przechodzimy do wywiadu, ale to nie byle jakiego - ponieważ sam Neil Gaiman rozmawiał z Terrym Pratchetem – skutkiem tego spotkania jest właśnie ten wywiad. Z niego dowiadujemy się mnóstwa ciekawych informacji o powieści „Niuch” Pratcheta. Jaka była geneza na tą książkę? Co było inspiracją dla autora? Z którą z postaci utożsamia się Terry? Dodatkowo omawiana jest fabuła powieści oraz wskazówki autora dotyczące tego, czego można się spodziewać? Jeżeli kogoś bardzo interesuje Świat Dysku powinien zapoznać się z tym wywiadem.


Kolejny artykuł może bardziej trafić w gusta fanów seriali fantastycznych. Marek Grzywacz w artykule Fani na ratunek! pokazuje, jak determinacja najwierniejszych fanów seriali może spowodować szum w stacjach telewizyjnych. Przykładem są takie seriale jak Roswell, Star Trek, Jericho, Miecz Prawdy czy Chuck. Chcecie się przekonać jakie pomysły przychodzą do głów fanom, aby stacja telewizyjna nie zaprzestała emisji ich ulubionego serialu? Przekonajcie się czytając ten artykuł! Szczerze mówiąc, pomysłowość niektórych ludzi nie zna granic.

Ostatnim artykułem, na który chciałam zwrócić Waszą uwagę, jest Niebezpieczne zabawy z Lokim. „Autorzy fantastyki chętnie piszą o Lokim, gdyż jest bohaterem niejednoznacznym.” - takimi słowami rozpoczyna się niezwykle ciekawy tekst, który zasypuje nas masą informacji o tej postaci z dawnych germańskich mitów. Pokrótce ukazana jest historia Lokiego oraz nawiązanie mitów z nim związanych do współczesnych powieści. Bardzo ciekawy obfitujący w niezliczone informacje artykuł zaostrzy Was apetyt na bliższe poznanie tej „niejednoznacznej” postaci.


Tym oto sposobem przechodzimy do dawki prozy polskiej i zagranicznej.

Świadectwo (Live) Jakuba Ćwieka – poniekąd – łączy się z felietonem na samym początku numeru. Nie przebierający w ostrych słowach autor w swoim opowiadaniu drwi z ludzkiej małostkowości, poprzez którą ludzie nie widzą tego co naprawdę ważne w życiu. Zainteresowani? Obiecuję, że opowiadanie jest wciągające i ciekawe – przeczytajcie i przekonajcie się sami. Jedno wiem na pewno – albo historia wam się spodoba albo nie!

Z prozy polskiej jest jeszcze Strzelec Bartosza Działoszyńskiego oraz okrycie ze strony fantastyka.pl – Ogień i lód Eweliny Kozik, a także Romantyczność Zbigniewa Wojnarowskiego. Krótko mówiąc dawka konkretnych opowiadań, które wciągają swoją treścią, a czasem zdumiewają czytelnika stylem autora.

Proza zagraniczna jest nie mniej interesująca. Zapisane w węzłach Ken Liu – to opowieść o odkrywaniu wielkich umiejętności skromnych, a czasem wręcz nieświadomych otaczającego świata ludzi. To pouczający tekst o tym, aby nie koncentrować się tylko i wyłącznie na tym co jest teraz lub będzie za chwilę, ale aby pomyśleć także o konsekwencjach naszych wyborów, które mogą być widoczne za kilkanaście lat.

Opowiadaniem, które pochłonęło mnie całkowicie jest Pierścień Verthandiego Ian'a McDonalda'a. Bombowe opisy – długie to fakt, ale barwne i plastyczne. Autor przedstawił swoją wizję w doskonały sposób. Dla niektórych osób może być trudny w odbiorze, jednak fani tego autora z pewnością docenią to opowiadanie.

Ostatnie strony miesięcznika to tradycyjnie Rady dla piszących od Michaela J. Sullivana, recenzje książek, filmów oraz komiksów. Nie brakuje felietonów od Rafała Kosika oraz Petera Wattsa – a felieton Łukasza Orbitowskiego ukazuje, że normalność jest przereklamowana. Znajdziecie także konkursy w ciekawymi nagrodami.

Polecam Wam kolejny numer miesięcznika, gdyż jak w każdym kolejnym numerze znajdziecie informacje ciekawe, zaskakujące i szokujące stwierdzenia autoró felietonów, poprzez które można całkowicie zmienic zdanie na omawiane tematy.

A oto co znajdziecie w Nowej Fantastyce:za numer miesięcznika do recenzji dziękuję redakcji Nowej Fantastyki oraz panu Marcinowi

2 komentarze:

  1. To czasopismo interesuje mnie coraz bardziej, ale niestety nie po drodze mi do niego :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałam ostatnio kupić, ale wydałam pieniądze na gazety naukowe xD

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!