12 paź 2016

Interwencje 2 - Michel Houellebecq

Świat oczami Houellebecqa. Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności.

Czy mamy bać się islamu? Czy warto wielbić współczesny feminizm? Co zostało z naszej seksualności? Jak nowoczesna architektura wpływa na nasze życie? Co zrobiły z nami komputery, a co – logika konsumpcjonizmu? Jakie dzieła warto czytać i oglądać? W końcu, czy Michel Houellebecq chciałby siebie sklonować?Interwencje 2 to zbiór tekstów pisarza publikowanych od roku 1992. Na ten zapis wieloletnich przemyśleń składają się artykuły, felietony, wywiady, listy, recenzje książek i filmów, libretto do instalacji artystycznej i inne dzieła nietuzinkowego Houellebecqa. Prowokujące, prześmiewcze, ale też te bardziej rzeczowe, cierpliwie analizujące. Filozoficzne. Zawsze błyskotliwe, często kontrowersyjne, inspirujące do przemyśleń.

KRÓTKO O AUTORZE:
Francuski pisarz, eseista, poeta i autor piosenek. Pisarz opuścił Francję w roku 2000, by mieszkać najpierw w Andaluzji, a następnie w Irlandii. Wrócił do Francji w roku 2012
7 stycznia 2015 roku miała miejsce premiera książki Soumission (Uległość), przedstawiającej fikcyjną opowieść z 2022 roku, gdzie prezydentem zostaje muzułmanin Mohammed Ben Abbes, który zamienia Francję w kraj wyznaniowy. Książka była krytykowana jeszcze przed publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobii. Data jej premiery zbiegła się w czasie z zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu. W zamachu tym zginął przyjaciel Houellebecqa, ekonomista Bernard Maris, który opublikował kilka miesięcy wcześniej esej Houellebecq économiste. Wydarzenia te sprawiły, ze Houellebecq zrezygnował z promocji najnowszej książki i opuścił Paryż.

KILKA CYTATÓW Z PUBLIKACJI:"W przeciwieństwie do większości ludzi nie obawiam się śmierci; starzejąc się, na nowo odkrywam od dawna zapomnianą młodość, a od czasu do czasu, gdy sprawy zaczynają iść naprawdę źle, wygodnie pogrążam się w pracy. Moje książki już mi gwarantują pewnego rodzaju nieśmiertelność." 
Mam marzenia s.159

„Zabawa służy do tego, aby pozwolić nam zapomnieć, że jesteśmy samotni, nieszczęśliwi i skazani na śmierć; innymi słowy, aby nas przekształcić w zwierzęta.”
Zabawa s.73

„Teraz już wiem, że czytać będę do końca swych dni – może przestanę palić, na pewno uprawiać seks, a rozmowy z innymi ludźmi stopniowo stopniowo przestana mnie bawić;  nie potrafię jednak sobie wyobrazić siebie bez książki.”
Przez całe życie czytałem s.242


Książkę przeczytałam dzięki współpracy z Polacy nie gęsi. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!