20 mar 2017

Historia naturalna smoków - Marie Brennan

Cały świat, od Scirlandii do najdalszych krańców Erigi, zna lady Izabelę Trent jako najwybitniejszą na świecie specjalistkę od smoków. Ta niezwykła kobieta wyprowadziła naukę o smokach z mglistych cieni mitów i nieporozumień w krąg światła współczesnej nauki. Zanim jednak lady Trent stała się sławną osobą, jaką dziś znamy, była pogrążoną w książkach młodą kobietą, dzięki swemu zamiłowaniu do nauki, historii naturalnej i tak, smoków, czym przeciwstawiła się sztywnym konwencjom swoich czasów.

Oto wreszcie, spisana jej własnymi słowami, prawdziwa historia kobiety o duszy pioniera, która zaryzykowała swoją reputację, życiowe perspektywy i wątłe ciało, aby zaspokoić naukową ciekawość. Jest to opowieść o tym, jak pomimo swych godnych pożałowania dziwactw poszukiwała prawdziwej miłości i szczęścia, oraz o jej ekscytującej wyprawie w niebezpieczne góry Wystrany, gdzie dokonała pierwszego z wielu historycznych odkryć, które mogły zmienić świat na zawsze.


Każdy fan literatury fantastycznej będzie zauroczony okładką tej powieści. Również mnie owa oprawa graficzna skłoniła, by bez chwili wahania sięgnąć po książkę. Od początku miałam nadzieję, że autorka nie będzie oszczędzała na akcji i fabule. Efekt końcowy nieco mnie zaskoczył, czy jednak było to pozytywne zaskoczenie, czy jednak pełne rozczarowanie?

„Historia naturalna smoków” autorstwa Marie Brennan to opowieść snuta przez główną bohaterkę, która od zawsze była przeciwna sztywnym konwenansom i ograniczeniom społecznym. Lady Trent to kobieta pełna marzeń i pasji. Nie brak jej charakterku, co w jej czasach niestety nie jest cechą pożądana u kobiety, która stara się o to, by jak najlepiej wyjść za mąż. Jej rodzina nie akceptuje  w pełni jej pasji i fascynacji nauką oraz smokami. Choć ma ona sprzymierzeńców w osobie ojca i jednego z braci, to widać, że brak akceptacji ze strony matki jest mocno wyczuwalny we wszystkich relacjach łączących rodzinę. Autorka ukazuje bohaterkę, która nie boi się trudów podróży. Potrafi podejmować trudne decyzje i w pełni rozumie ich konsekwencje. Z natury dobra i delikatna, potrafi stanąć na wysokości zadania i zmierzyć się nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami.Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka oraz Portalowi Polacy nie gęsi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!