16 mar 2017

Przed końcem świata - Tommy Wallach

Gdy asteroida pędzi ku Ziemi, wszyscy z niepokojem spoglądają w górę. A może lepiej spojrzeć w głąb siebie? Przed takim pytaniem stają też bohaterowie powieści, maturzyści. Co zrobią ze swoją młodością, nadziejami, uczuciami?

Podobno szkoła średnia to najlepszy okres życia…
Peter, koszykarska gwiazda swojego liceum, martwi się, że to może być prawda. Eliza chciałaby jak najszybciej opuścić Seattle i pozbyć się złej reputacji. Anita zastanawia się, czy dla studiów w Princeton warto rezygnować z prawdziwych marzeń. Andy natomiast nie rozumie, o co w ogóle chodzi z całym tym szumem wokół studiów i kariery: przyszłość może przecież poczekać.
Albo i nie.
Przyszłość właśnie pędzi przez kosmos i bardzo możliwe, że zmiecie z powierzchni Ziemi całe życie. Czekając na rozwój wydarzeń, czworo bohaterów wraz z resztą planety musi porzucić wszelkie plany i zdecydować, jak spędzić resztę teraźniejszości. A może końca świata jednak nie będzie?


Zachęcona opisem oraz pozytywnymi wrażeniami po Dzięki za tę podróż [recenzja] postanowiłam sięgnąć po kolejną książkę autora. Tommy Wallach przedstawia swoją wizję końca świata, czy jest surrealistyczna? Czy może całkiem prawdopodobna? Czas się przekonać.

Autor ukazuje w tej powieści jak widmo nadchodzącej tragedii zbliża do siebie ludzi. Jak nieuchronny koniec może sprawić, że ludzie docenią się wzajemnie i staną po tej samej stronie, zamiast walczyć ciągle ze sobą. Autor pokazuje wyraźnie jak tworzą się więzi między ludźmi. Krok po kroku czytelnik może zobaczyć jak wygląda proces budowania więzi oraz ich wzmacniania.

Autor nie zapomina, by dodać nieco akcji, która podkręci tempo powieści. Krew, łzy pot i wszelkie możliwe przeciwności stają się realne dla bohaterów. Autor ich nie oszczędza. Tommy Wallach przedstawia zaskakująco rzeczywistą wizję końca świata, która nie ma w sobie zbyt wiele z powieści dystopijnych jakie znamy. Autor skupił się wyraźnie na samym oczekiwaniu na ów koniec. Rozważa możliwości ludzi ich ewentualne poczynania, oraz to jakie są konsekwencje ich działań.


Przed końcem świata to powieść która przedstawia apokalipsę od nieco innej strony. Każdy czytelnik może czuć się zaskoczony. Nie brak tu akcji czy specyficznego humoru. Książka napisana jest lekkim językiem, któremu nie brak obrazowości. To lektura lekka, można by stwierdzić, że jest to powieść obyczajowa, a na pewno tę nutę obyczajowości powieść ma.  Jak do tej pory jestem pozytywnie zaskoczona twórczością Wallacha i pewnie z ciekawości sięgnę po jego dzieła w przyszłości. Oceniam na mocne 4/6. 

Za książkę dziękuję Forever Young Books

2 komentarze:

  1. Po okładce to jakieś takie niepozorne :) I w sumie z opisu mało przerażające, choć niby armagedon xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Może przeczytam, chociaż tak średnio się zapowiada :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!