4 lip 2012

NOWA FANTASTYKA 07 (358) 2012 - recenzja

Rozpoczęły się WAKACJE! Dla niektórych to okres, w jakim mogą odetchnąć od codziennych obowiązków (czyt. szkoły), dla innych słowo „wakacje” utraciło już magiczne znaczenie, ponieważ ich codziennością jest praca i obowiązki domowe. Jednak i dla tych drugich jest coś, co może zagwarantować choć trochę wytchnienia – jest to Nowa Fantastyka, miesięcznik dla miłośników literatury fantastycznej.

Okładka tego numeru prezentuję osobę człowieka-nietoperza, zwanego przez masy Batmanem. Ten umięśniony i zamaskowany mężczyzna jest jedną z ikon pop zza oceanu. I o nim i jego najróżniejszych wcieleniach możemy przeczytać w czasopiśmie. Zaczynamy od tematu z okładki o


Zgubie nietoperza, w którym to dowiadujemy się wiele na temat ekranizacji Mrocznego Rycerza. Autor artykułu odpowiada na pytanie: Dlaczego Nolan chce zabić Batmana, z Bane'a zrobić symbol polityczno- społeczny i jakie mogą być tego skutki? Jak zatem można się domyślić, wywód na temat jednej z tak licznych ekranizacji rozpatruje wiele rozmaitych kwestii, nie ograniczając się do jednego punktu widzenia.

Dalej znajdziemy wywiad, utrzymany jednak w tematyce o człowieku-nietoperzu. Ów wywiad z Chuckiem Dixonem (twórcą postaci Bane'a z ekranizacji Knightfall) przeprowadza Michał Hermes. Przyznaję, że wywiad jest ciekawy, a pytania zadane przez Michała są niebanalne, również odpowiedzi jakich udziela Chuck mogą zaskoczyć niejednego fana tej historii.

Jeżeli już czytamy o Batmanie, nasuwa nam się pytanie, co z Kobietą Kotem? Ha! I ku memu miłemu zaskoczeniu dostajemy artykuł i o tej postaci. Seksowna kochanka Batmana o niezrównoważonym charakterze, łącząca w sobie dobro i zło także doczekała się swojej historii komiksowej. Jednak, jak się możemy dowiedzieć w artykule, okazało się to kiepską inwestycją. Dlaczego? Aby o tym przeczytać, polecam zerknąć do artykułu Dziewięć żyć Kobiety-Kota.

Pozostając jeszcze w tematyce filmowej, polecam artykuł o innym superbohaterze – Spidermanie. Wyraźnie widać, że filmy o takich postaciach są teraz bardzo chwytliwym towarem. To pewnie dlatego ''odświeża'' się wszystkie historie. Nie można w takim wypadku pominąć tak kultowej postaci jak człowiek-pająk. Marek Grzywacz w swoim artykule przybliża nam ten temat.

A teraz coś dla miłośników literatury. Któż nie zna Terry'ega Pratchetta? Niedawno odbyła się premiera książki z cyklu Świat Dysku, ale teraz ten niesamowity pisarz połączył swoje siły z innym znanym autorem literatury 'hard sf' i powstało coś zupełnie innego. Otóż sir Pratchett razem z Stephenem Baxterem stworzyli projekt pod nazwą The Long Earth. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszam do lektury artykułu Wyprawa na kraniec Ziemi.

Przechodząc do prozy polskiej i zagranicznej, wtapiamy w kolejne niezwykłe światy. Michał Cetnarowski przedstawia nam Bestię Najgorszą. Opowiadanie, które zajmie wam kilka chwil i na pewno zachęci do sięgnięcia po inne utwory tego autora. Dalej poczujemy Zapach Deszczu według Janusza Stasika. Tekst jest specyficznym połączeniem groteski i fantastyki. Potem płynnym krokiem przechodzimy do opowiadania Brada R. Torgersena Odlatujący, które przez czytelników „Analoga” zostało uznane za najlepszą mikropowieść 2011 roku. Czym ten amerykański analityk zachwycił tylu ludzi? Jest okazja przekonać się na własnej skórze. Na koniec Peter Watts i jego Malak. Któż nie zna tego autora? Jeden z czołowych twórców 'hard sf' każdym kolejnym opowiadaniem porywa nowe osoby.

Kolejnymi ważnymi punktem miesięcznika są felietony. Jakub Ćwiek w tekście Wrażliwcy pokazuje, jak ważne w odbieraniu powieści są emocje. A Radach dla piszących, w których Michael J. Sullivan podpowiada jak poprawnie skonstruować swoją powieść, tym razem czytamy o potrzebie umieszczenia opisów w treści utworu. Mamy również tekst od Rafała Kosika Profilowany product placement, który uświadamia nam jak producenci filmów zgrabnie wprowadzają najróżniejsze marki wszelakich produktów dostępnych na rynku, a jak my, widzowie, jesteśmy nieświadomi tego zabiegu – warto przeczytać.

Jak zawsze znajdziemy też recenzje filmów , książek i innych wszelakich produktów – recenzje te są rzetelne i można śmiało kierować się nimi przy wyborze zakupu danej rzeczy. Każdy miłośnik fantastyki powinien mieć u siebie ten egzemplarz Nowej Fantastyki. Cała masa interesujących i pouczających artykułów zapewni Wam kilka godzin świetnie spędzonego czasu.


SPIS TREŚCI:

 
PUBLICYSTYKA
WRAŻLIWCY Jakub Ćwiek
ZGUBA NIETOPERZA Michał Chudoliński
OJCIEC BANE'A Wywiad z Chuckiem Dixonem
DZIEWIĘĆ ŻYĆ KOBIETY-KOTA Michał R. Wiśniewski
WYPRAWA NA KRANIEC ZIEMI Aleksander Daukszewicz
ODŚWIEŻYĆ PAJĄKA Marek Grzywacz
WCIELENIA KUBY ROZPRUWACZA Andrzej Kaczmarczyk
RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 8 Michael J. Sullivan
PUSTA ZIEMIA Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
PROFILOWANY PRODUCT PLACEMENT Rafał Kosik
PRZEBUDZENIA Jerzy Rzymowski
JESTEM NERDEM Wywiad z Deborah Ann Woll
WIELKA SENNOŚĆ Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA
BESTIA NAJGORSZA Michał Cetnarowski
ZAPACH DESZCZU Janusz Stasik

PROZA ZAGRANICZNA
ODLATUJĄCY Brad R. Torgersen
MALAK Peter Watts

RECENZJE
KSIĄŻKI
FILM
DVD
KOMIKS
TV

Fragment dostępny TUTAJ

za numer miesięcznika dziękuję Panu Marcinowi i redakcji Nowej Fantastyki.


I tradycyjnie filmik. Tym razem będzie to...

Will.I.Am & Eva Simons - This Is Love

3 komentarze:

  1. u mnie w miasteczku w ogóle nie widuję tego czasopisma... wiedziałam że mieszkam w &^%$%#%, ale żeby było aż tak źle :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę w końcu przeczytać NF ;]

    OdpowiedzUsuń
  3. Niezły numer. Fajna recenzja:P

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!