15 sie 2012

NOWA FANTASTYKA 08 (359) 2012 - recenzja


Kolejny miesiąc i kolejny numer Nowej Fantastyki zagościł w moich rękach. Tym razem okładka z pewnością przyciągnie fanów Harrego Pottera. Dodam, że nie tylko okładka będzie nie lada gratką dla potteromaniaków - zawartość jest nie mniej ciekawa.

EURO już za nami, ale jedno zdjęcie nadal robi furrorę w internecie. Wiecie o czyją fotkę chodzi?
Oczywiście o Mario Balotelli'ego i jego ''pozowane'' zdjęcie. Skoro tak o nim szumnie, nie mogło zabraknąć go w numerze NF. Jakub Ćwiek w serii felietonów Pop, goes my heart... przedstawia nam wizerunek kibica, takiego od święta i takiego prawdziwego. Sam przyznaje, że wielkim fanem sportu nie jest, jednak jeśli chodzi o kino i literaturę, to sprawa wygląda inaczej. Po zapoznaniu się z jego felietonem sama zaczęłam zastanawiać się, jak ma się sytuacja w moim przypadku. A jak jest z Wami?

Dalej przechodzimy do artykułu Marcina Zwierzchowskiego Chaos absolutny. Jest to część pierwsza dłuższego artykułu o remaku Pamięci Absolutnej. Artykuł ukazuje wiele ciekawych aspektów pracy nad tą produkcją. Możemy przeczytać, jak wiele czasu i pracy, nie pomijając nakładów finansowych, kosztował film. Nie brakuje opisów najróżniejszych i najgłupszych pomysłów, które były lub miały być wykorzystanie w produkcji. Jeśli ktoś jest fanem Arniego, to powinien przeczytać ten tekst. Następnie mamy zaskakujący artykuł o cenzurze w kinematografii. Ten artykuł szczególnie przykuł moją uwagę i uważam, że jest jednym z najlepszych w tym numerze miesięcznika. Jak ogólnie wiadomo, cenzura zawsze była obecna, jednak z czasem nauczono się jak ją obejść. Ciekawe sposoby możemy poznać w artykule Marka Grzywacza. Marek przedstawił wiele przykładów stosowania cenzury, o których mogliśmy nie wiedzieć jeśli nie jesteśmy zapalonymi fanami danej produkcji. Cenzura to bzdura – czy zgadzacie się z tym stwierdzeniem? Ja zdecydowanie tak!

Tym oto sposobem dochodzimy do tematu z okładki Więcej Pottera w POTTERMORE. Wspaniały prezent dla fanów twórczości J.K. Rowling. Na stronie www.pottermore.com znajdziemy niezwykłą grę, w której to mamy szansę stać się jednym z młodych czarodziejów, przybywających do Hogwartu. Artykuł opisuje wstęp do gry oraz jej fabułę i podstawowe informacje, ułatwiając graczowi rozpoczęcie zabawy. Polecam serdecznie fanom Pottera, sama już zalogowałam się na stronie.

Proza Polska to jak zwykle ciekawe utwory. Lisiczka to tekst, w którym znajdziemy odwołania do chińskiej kultury. Mistrz z kolei jest w tematyce samurajskiej. Oba teksty bardzo interesujące, gdyż mało jest dzieł, w których poruszana jest kultura Dalekiego Wschodu. Zakończenie Mistrza jest poprawne, jednak mało spektakularne – o wiele lepszy byłby pojedynek pomiędzy dwoma wytrawnymi mistrzami miecza. Kolejny tekst Tajemna Historia Nowej Huty nie jest moją ulubioną tematyką, gdyż porusza dzieje PRL-u. Tekst poprawny, jednak kompletnie nie w moim guście, więc jeżeli chcecie wiedzieć więcej, musicie sami poznać ten utwór. Przechodzimy do prozy zagranicznej i mamy tekst Stephensona z gatunku cyberpunku. Zachęta może być to, że wcześniej to samo opowiadanie ukazało się na łamach Forbsa. Tekst Crosshilla jest bardzo … ciekawy. Opowiadanie, które można określić mianem ''dziwne'', ponieważ zakończenie nie jest do końca jasne. Niemniej całość wywiera na czytelniku ogromne wrażenie.

Muszę wspomnieć o dodatku do tego numeru magazynu. ZOO CITY autorstwa Lauren Beukes. To niezwykle ciekawy fragment dłuższego utworu wydanego nakładem wydawnictwa Rebis. Ciekawy pomysł, inteligentne – jak pisze Woman24 – urban fantasy, współczesny nam świat – to na pewno pozycja do przeczytania. W tym numerze NF znajdziecie także recenzję tej pozycji napisaną przez Marcina Zwierzchowskiego. Myślę że jeżeli ktoś waha się, czy przeczytać Zoo City, to po poznaniu tej opinii będzie wiedział, co dalej zrobić z tym fantem.

Standardowo mamy recenzje filmów, książek, komiksów. Nie brakuje felietonów jednych pełnych poczucia humoru oraz innych, zmuszających nas do przemyśleń. Rafał Kosik, Jerzy Rzymowski oraz Łukasz Orbitowski zapewniają nam teksty, przy których miło spędzimy kilka chwil. Polecam świetne konkursy. W tym jeden szczególny, organizowany na 30-te urodziny NF.

Podsumowując, kolejny numer Nowej Fantastyki podtrzymuje narzucony przez poprzednie numery poziom. Polecam fanom gatunku, gdyż informacje zawarte w miesięczniku zapewnią wiele chwil z ciekawostkowi oraz interesującą lekturą prozy, z którą trudno spotkać się poza tego typu magazynami. 


SPIS TREŚCI


PUBLICYSTYKA

Zapowiedzi
(Nie)Kibic siedzi z dala ... Jakub Ćwiek
Chaos Absolutny cz.1 - Marcin Zwierzchowski
Cenzura to bzdura - Marek Grzywacz
Mutantastyczny - Wawrzyniec Podrzucki
Więcej Pottera w Pootermore - Anna Kaiper
Klasyka grozą podszyta - Przemysław Pieniążek
Rady dla piszących - M.J. Sullivan
Konwent 2.0 - Marcin Zwierzchowski
Ingerencja z góry - Rafał Kosik
Zło powszechne - Jerzy Rzymowski
Nessie, gniew Boży - Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA
Lisiczka - Małgorzata Wieczorek
Mistrz - Tomasz Zawada
Tajemna historia Nowej Huty - Jewgienij T. Olejniczak

PROZA ZAGRANICZNA
Jipi i elektroniczny paranoik - Neal Stephenson
Mamo, jesteśmy Żenią, Twoim synem - Tom Crosshil
Racice i szałas abdela dżamili - Saladin Ahmed

RECENZJE
książki
film
gra
komiks
TV

Za egzemplarz miesięcznika dziękuję 
redakcji Nowej Fantastyki oraz Panu Marcinowi


Fragment do pobrania :)

***
A na koniec dodam taką małą grafikę od siebie. Trochę mi się nudziło (kiedyś tam) i powstało coś takiego: 


5 komentarzy:

 1. muszę sobie w końcu kupić to czasopismo
  co miesiąc sobie to obiecuję, a potem zapominam :(

  OdpowiedzUsuń
 2. O ja, jaka psia mordeczka :D Fajniutkie ^^

  Co do NF - nie czytuję, ale fajnie, że coś o Potterze dodali :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam już u siebie i jestem właśnie w trakcie czytania. Lubię ten magazyn bo zawsze można znaleźć w nim coś dla siebie =] A rysunek z pieskiem świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już się zapisuje! :D Muszę się w końcu rozejrzeć za tym magazynem, bo widzę, ze warto. :3

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten numer już za mną i przyznam, że niektóre artykuły mnie zaciekawiły :) No i cieszę się, że dołączyli fragment "Zoo City", bo wahałam się nad sięgnięciem po tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!