11 gru 2017

Wszystko razem - Ann Brashares

„Wszystko razem” to książka, która opowiada o tym, że życie nigdy do łatwych nie będzie należało. Chociaż mamy lepsze i gorsze dni, zawsze warto brać z każdego z nich to co najlepsze, a błędach i potknięciach trzeba się uczuć. Nikt tego za nas nie zrobi.

Cała opowieść skupia się na piątce bohaterów, choć początkowo mogłoby się wydawać, że główne role odgrywają jedynie Sasha i Ray. Autorka postanowiła dać „5 minut” każdemu z całej piątki. Oprócz wspomnianej dwójki poznajemy jeszcze Emmie, Quinna oraz Mattie. I choć w pierwszej chwili myślałam, że taka ilość narratorów nie może wyjść na dobre żadnej powieści, to bardzo szybko okazało się w jak wielkim błędzie byłam. Autorka poprzez taką ilość narratorów pokazała jak każde z nich odbiera rozłam rodziny. To niezwykle pouczające doświadczenie, bo wiadomo przecież, że różnimy się charakterami i ich siłą. Jedni lepiej znoszą trudy życia, inni zdecydowanie gorzej. To właśnie udało pokazać się autorce w tej właśnie powieści.

Każdy kto myśli, że przy tak skomplikowanych powiązaniach pomiędzy bohaterami i ich rodzinami można się pogubić, ma rację. Na szczęście autorka przewidziała pewne problemy i sporządziła, ktorką ale bardzo treściwą charakterystykę członków rodziny Thomas-Harrison. To zdecydowanie wiele upraszcza.

Widać, że autorka miała ciekawy pomysł na fabułę i przyłożyła się do samego wykonania całej powieści. Podczas lektury widać zdecydowanie z jakim pisała kolejne rozdziały. Wszystko łączy się w spójną całość, i chociaż nie udało uniknąć się kilku potknięć, to powieść wypada zdecydowanie na plus.


„Wszystko razem” to powieść, która pokazuje życie dwóch rodzin. Jednak nie są to rodziny, których nie można by spotkać wśród naszych znajomych. Autorka chciała pokazać, czym dla dziecka jest rozpad rodziny. Jakie wiążą się z tym konsekwencje, które swoje odbicie mają również w przyszłym dorosłym życiu dzieci. Książka zrobiła na mnie mocne wrażenie i muszę przyznać, że nie spodziewałam się tak dobrej historii. Polecam każdemu, kto szuka opowieści dającej do myślenia, opowieści która pokazuje prawdziwe życie. Opowieści, która być może będzie dla niektórych przestrogą, by zastanowić się nad własnym postępowaniem i jego skutkami. Polecam gorąco. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu YA!

1 komentarz:

Dziękuję za każdy komentarz!