4 gru 2017

Zobowiązanie - Amy A. Bartol

Po długim czasie pora na powrót do świata wykreowanego przez Amy A. Bartol, w którym Aniołowie nie są jedynie wymysłem ludzi, a istnieją naprawdę. Ba, nawet chodzą pośród nas, zwykłych śmiertelników.

To już 3 tom cyklu „Przeczucia”. Poprzednio działo się sporo, ale teraz autorka dała prawdziwy popis. W „Zobowiązaniu” to właśnie akcja jest największym atutem opowieści. Czytelnik wkracza w wir wydarzeń i zostaje porwany już od pierwszych stron lektury. Nie sposób uchronić się przed wpadnięciem w wielką przepaść, pomiędzy światem realnym a fikcją literacką jaką nam autorka zafundowała.

Już po kilku rozdziałach byłam tak wkręcona w losy bohaterów, że nie potrafiłam odłożyć książki nawet na chwilę. Świat jaki autorka wykreowała jest naprawdę niezwykły. Sami aniołowie to postacie, przy których wyobraźnia autorki miała duże pole do popisu, a dodając do tego jeszcze mnóstwo nieco mroczniejszych istot  nie z tego świata, sprawiła, że powieść to niezwykle barwny przekrój całej masy bohaterów. Jestem przekonana, że każdy czytelnik znajdzie tu postać, której będzie szczerze kibicował.

Samej akcji nie mam nic do zarzucenia. Dzieje się sporo, przez co lekturę czyta się naprawdę szybko. Kolejne rozdziały umykają, nawet nie wiadomo kiedy a już książka się kończy. Jedynym minusem może być postać samej Evie, bo o ile reszta bohaterów wykazuje się charyzmą i większą złożonością osobowości, o tyle sama Evie była trochę niedopracowana. Brakowało mi charakteru w tej postaci. Wydawała mi się chwilami bardzo wyjałowiona, tak jakby na siłę dopasowywała się do zaistniałej sytuacji, by za chwilę nie mieć kompletnie własnego zdania.


Cóż, nie ma ideałów na tym świecie, tak i tutaj można znaleźć niewielkie niedociągnięcia. Niemniej „Zobowiązanie” to powieść, która wciągnie każdego fana opowieści o aniołach, tych odzianych w biel, jak i tych nieco bardziej mrocznych. Pomimo minusów, całość wypada dość dobrze, a wartka akcja rekompensuje wszelkie braki. Fani autorki zdecydowanie powinni sięgnąć po lekturę. Także osoby, które szukają opowieści, w których występują anioły mogą chcieć zerknąć na ten utwór, gdyż moim zdaniem autorka bardzo ciekawie przedstawiła samą istotę anielskości. Sporo pytań pozostało bez odpowiedzi, co pozwala sądzić iż możemy spodziewać się kolejnej części cyklu. No to czekamy.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Akurat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!