3 lis 2016

Tsunami Historii. jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata - Maciej Rosalak

Jak to możliwe, że wybuch wulkanu na drugiej półkuli wywołał małą epokę lodowcową w Europie i  – pośrednio – stał się przyczyną Wojny Trzydziestoletniej na naszym kontynencie?
Dwugodzinne opóźnienie rozpoczęcia bitwy pod Waterloo z powodu deszczu umożliwiło włączenie się do walki Prusakom i zadanie klęski Napoleonowi.
Ostre słońce i porywisty wiatr w oczy przyczyniły się do pogromu Krzyżaków pod Grunwaldem.
Czym był huragan Wielkiego Stepu ?
Czy można było uniknąć rzezi urządzonej  Japończykom i Amerykanom przez krokodyle i rekiny w czasie wojny na Pacyfiku?


Co mają wspólnego siarczyste mrozy rosyjskie i guziki armii Napoleona?
Co zniszczyło Sodomę i Gomorę?  Które komety zwiastowały epokowe nieszczęście? 
Maciej Rosalak przypomina fakty, na które nie zwraca się uwagi, a mają kapitalne znaczenie. Narrację tej błyskotliwej książki wzbogaca częste sięganie do źródeł, do świadectw, i odkrywanie na nowo zastanawiających przekazów z Biblii, z Pliniusza, Swetoniusza, Dantego, Długosza, czy nawet Mickiewicza. Otrzymujemy więc książkę erudyty i wytrawnego popularyzatora historii, ujmującą na polskim rynku po raz pierwszy w takim zakresie dzieje ludzkości w aspekcie skutków działania żywiołów natury.

Recenzja książki: 
cytaty:

„Apokalipsa zastanawia. Budzi wielką nadzieję, ale też uczy wierzących bojaźni Bożej i pokory.”

„Zanim nadszedł Generał Mróz, Niemcom dała się we znaki Towarzyszka Szaruga, szczególnie dolegliwa w środkowej i północnej Rosji.” 

„Z dawnych wieków przytaczam natomiast na początek straszliwy pogrom krzyżowców w 1187 roku, kiedy pod palącym słońcem bliskowschodniej pustyni i ciosami wojowników Saladyna ginęli spragnieni wody chrześcijanie. To przykład śmiertelnych skutków nieliczenia się z naturą, karygodnego zlekceważenia przez dumnych (a właściwie: durnych) wodzów krzyżowców zasady zrozumiałej dla każdego rozsądnego człowieka, aby nie ruszać na pustynię bez dostatecznych zapasów wody.” 

za książkę dziękuję Polacy nie gęsi oraz wydawnictwu Fronda


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!