14 lis 2016

Zaginiony - C.L. Taylor

Ktoś wie, co przytrafiło się Billy'emu... Gdy piętnastoletni Billy Wilkinson znika ze swego bristolskiego domu w środku nocy, winny czuje się każdy członek jego rodziny. Jednakże Wilkinsonowie tak nawykli do zatajania przed sobą różnych spraw, że prawda zaczyna wychodzić na jaw dopiero po pół roku, gdy apel o informacje w telewizji przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.

Claire Wilkinson, matka Billy'ego, wpada w fugę dysocjacyjną: znika z domu, pomieszkuje w obcych hotelach i błąka się na nieznanych ulicach. W torebce nosi obce sobie przedmioty. Za pierwszym razem jej lekarka upatruje źródła w stresie, jednakże gdy Claire budzi się z krwią na rękach, nikt - a już najmniej sama Claire - nie potrafi wyjaśnić, co się stało.
Więź matki z dzieckiem jest nierozerwalna, co jednak gdy matka ma straszliwą tajemnicę do ukrycia?


C.L. Taylor jest brytyjską pisarką, która przez  swoich rodaków jest bardzo lubianą twórczynią thrillerów psychologicznych, gdzieś nawet spotkałam się z określeniem „królowa” tegoż gatunku. Zachęcona takimi opiniami bez namysłu sięgnęłam po Zaginionego.

Plusem powieści jest fakt, iż wciąga ona od pierwszych stron. Narracja nie jest jednorodna, są fragmenty gdzie poznajemy zapis rozmowy z jakiegoś komunikatora internetowego. Czytelnik próbuje połączyć fragmenty rozmów z tego co wie z opowieści narratora, choć do samego końca książki nie wiadomo, kto prowadzi internetową rozmowę. Gdy czytając zakończenie dowiadujemy się wszystkiego, właśnie te rozmowy – początkowo anonimowe – pozwalają dostrzec cały obraz wydarzeń.

Najważniejsze jest w tej książce to, że porusza ona wiele ważnych tematów. Autorka nie boi mówić się o bólu matki, która straciła dziecko, nie obawia się tematów tabu, takich jak pornografia, oraz jej dostępność w Internecie. Problemy rodzinne, wpływ mediów a także rówieśników silnie oddziałuje na młodych ludzi i popycha ich ku podejmowaniu takich a nie innych decyzji. Autorka ukazuje czytelnikowi, że są to problemy powszechne, i nawet nie zdając sobie sprawy czasem dotyczą one bliskich nam osób. Bohaterowie odczuwają silne emocje, czytelnik przeżywa je wraz z nimi, przez co powieść staje się nam bliska a bohaterowie bardzo realni.


Zaginiony to powieść zmuszająca czytelnika do myślenia i do zadawania sobie wielu pytań. Książka jest świetnym thrillerem psychologicznym, który wciąga czytelnika i utrzymuje napięcie do samego końca. Autorka poruszając trudne tematy silnie oddziałuje na emocje czytelnika. Zaginiony, to książka o której niełatwo zapomnieć. Oceniam na mocne 5/6 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Burda Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!