10 kwi 2017

Głębia Challengera - Neal Shusterman

Niepokojąca podróż przez głębię ludzkiego umysłu.


Wyjątkowo osobista książka jednego z najpoczytniejszych autorów powieści dla młodzieży

Opowieść o chłopcu, który powoli pogrąża się w chorobie psychicznej. Caden Bosch jest rozdarty między tym co widzi, a tym, co wie, że jest prawdziwe. Ma paranoje i halucynacje. Jest zdolnym uczniem liceum obdarzonym artystyczną wrażliwością, jednak coraz częściej wydaje mu się, że bierze udział w misji badającej Głębię Challengera, najgłębiej położonego punktu Rowu Mariańskiego (10 994 metrów pod poziomem morza). Jest świadomy, że jego świat się rozpada i coraz bardziej przerażony, że powoli przestaje odróżniać, co jest prawdą, a co ułudą. Rodzina i przyjaciele dostrzegają zmiany w jego zachowaniu i zaczynają się poważnie niepokoić. Zostaje przyjęty do szpitala psychiatrycznego i poddany leczeniu. Teraz to personel medyczny staje się załogą statku ku zdrowieniu.


Autora książki znam z lektury „Podzielonych” jednak tym razem powieść jest nieco inna. Zaintrygował mnie opis, dlatego postanowiłam ponownie spotkać się z bujną już – jak miałam okazję się przekonać – wyobraźnia autora.

„Głębia Challengera” to opowieść o balansowaniu na granicy zdrowego rozsądku. Czytelnik poznaje chłopca, oraz jego opowieść, która jest nieco dziwna i intrygująca. Chłopak walczy sam z własnym umysłem, walka jest nierówna, ale pomaga mu talent plastyczny.
Powieść to niezwykła fabuła i zdecydowanie nieprzewidywalna akcja. Czytelnik do końca nie wie, co jest realne, a co jedynie podsuwa figlarny umysł chłopca.

Książka do łatwych lektur nie należy, aby ją zrozumieć należy skupić się na lekturze i czasem nawet kilkukrotnie czytać akapity. Jednak wymagająca powieść z reguły ma coś ważnego nam do przekazania. Klimat powieści fascynuje, nie pozwala na odłożenie książki dopóki nie skończy się lektury. Akcja płynie równomiernie, choć nie brakuje tu niespodzianek.


„Głębia Challengera” to ciekawe spojrzenie na choroby psychiczne. Autor porusza trudny temat, który dotyka bardzo wielu ludzi.  Książka może pomóc wielu ludziom zrozumieć czym jest choroba psychiczna, jak z taką osobą rozmawiać i jak z nią postępować. To doskonała lekcja dla każdego czytelnika. Jeśli ktoś nadal nie jest przekonany do tej powieści to powiem tylko, że jeśli jakiś czytelnik nie boi się wyzwań i trudnych tematów powinien sięgnąć po powieść. W innym wypadku oznacza to, że trzeba do takiej tematyki jeszcze dorosnąć. Dla mnie była to niezwykła podróż w głąb ludzkiego umysłu.

Za książkę dziękuję wydawnictwu YA!

2 komentarze:

  1. To nawet ciekawe, że autor nie tylko podjął trudny temat, ale i w trudny sposób go opisał. Jestem ciekawa, czy dałabym radę tej książce ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Głębia Challengera" to faktycznie niezwykła podróż w głąb ludzkiego umysłu oraz doskonała lekcja dla każdego czytelnika. Książka z pewnością trudna, ale także bardzo wartościowa i zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Świetna recenzja! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!