12 kwi 2017

Ukojenie - Maggie Stiefvater

Trzeci tom bestsellerowej powieści Drżenie.
Zbliża się polowanie, czy ktoś uratuje wilki...? Współczesna powieść o wilkołakach? Tak! A w niej nie tylko wielka miłość, ale także pożegnania i śmierć, ból niezrozumienia i niemożność bycia razem. Grace i Sam spotykają się w „Drżeniu”. W „Niepokoju” walczą o to, żeby być razem. W „Ukojeniu” ich życiu zagraża prawdziwe niebezpieczeństwo. Stawka staje się coraz wyższa. Zaczyna się polowanie na wilki… Sam zrobi dla Grace wszystko. Ale czy jeden człowiek i jedna miłość mogą naprawdę zmienić wrogi świat? Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zderzają się ze sobą w jednej chwili – chwili śmierci lub powrotu do życia. Czy bohaterowie naszej sagi wreszcie odnajdą ukojenie?


Jak cudowne uczucie jest wtedy, gdy po przeczytaniu jednej części czytelnik natychmiast może sięgnąć po kolejną. Emocje po przeczytaniu drugiej części nie bledną przez upływ czasu. Ta radość, gdy natychmiast sięgasz po kolejny tom, jest bezcenna.

Początkowo autorka w planach miała jedynie trylogię, jak wiemy rozrosła się ona nieco. Niemniej biorąc do ręki kolejny tom, wiedziałam że historia nie zakończy się teraz.

Mogę jednak ocenić te trzy części które przeczytałam biorąc pod uwagę całokształt wydarzeń i zachowania bohaterów. Wyraźnie teraz widać, że każdy z bohaterów ma swój wielki wkład w całą opowieść. Każdy z bohaterów przeżywa wielką przemianę wewnętrzną. Dorastając i dojrzewając zmuszeni są podejmować ważne decyzje, które mogą zaważyć nawet na życiu lub śmierci ich samych, bądź też osób bardzo im bliskich.

Autorka postawiła na akcję, więc w tym tomie sporo się dzieje. To niewątpliwie plus, ponieważ książkę dzięki temu czyta się dość szybko. Sam styl autorki nie zmienił się względem poprzednich tomów.

Jednak Ukojenie nie ustrzegło się przed minusami. Moim zdaniem niektóre wątki mogłyby być nieco bardziej rozwinięte. Brakowało mi odpowiedzi na wiele pytań, które teoretycznie powinny się pojawić już teraz. Niestety powieść jest bardzo przewidywalna, choć nie można się spodziewać wiele po młodzieżowej powieści z gatunku romansu paranormalnego. A być może jestem za stara na takie historie?


Ukojenie to dobra kontynuacja serii, która trzyma poziom poprzedniczek. Ciekawi bohaterowie, dobrze rozbudowany wątek miłosny, nieco grozy to wszystko sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Lekki język jest idealny dla niewymagającego czytelnika. Powieść skierowana jest do nastolatków i myślę, że w tym właśnie gronie jej odbiór będzie przyjęty z entuzjazmem. Już biorę się za lekturę kolejnego tomu, gdyż wiele pytań pozostało bez odpowiedzi i chciałabym poznać rozwiązanie wielu rozpoczętych wątków. Polecam tym, którzy szukają lekkiej opowieści z wątkiem miłosnym i wilkami. 

Za książkę dziękuje YA!

TOM I DRŻENIE
TOM II NIEPOKÓJ
TOM III UKOJENIE 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!