14 kwi 2017

Mafia - Petra Reski

Bohaterami książki są zarówno czarne charaktery, a wśród nich trzynasty premier Silvio Berlusconi, jak też ludzie, którzy potrafili przeciwstawić się złu. Trudno uwierzyć, ale w szanującej wolność słowa ojczyźnie autorki jej publikację ocenzurowano.


Petra Reski opisuje mechanizm funkcjonowania włoskiej mafii – obszary przestępczej działalności, hierarchię, sposoby prania brudnych pieniędzy. Opowiada również o statusie członków mafii we włoskim społeczeństwie – zarówno bossów, jak i zwykłych „żołnierzy” – a także demaskuje powiązania mafiosów z duchownymi. Sporo miejsca poświęca też kobietom mafii.


„Mafia” to kolejna pozycja, na którą trafiłam dzięki zainteresowaniom bliskiej mi osoby. Jest to reportaż na temat mafii włoskiej, autorka prowadzi śledztwo dziennikarskie, w którym pragnie zgłębić temat działalności włoskiej mafii. Należałoby w tym miejscu przybliżyć nieco postać autorki, gdyż jest to dziennikarka, Polka z pochodzenia. Od dłuższego czasu mieszka we Włoszech, być może to właśnie dlatego zapragnęła zgłębić ten temat.


Największym plusem tej książki jest fakt, iż jest ona oparta na faktach. Wydarzenia, postacie – to wszystko jest rzeczywiste. Każdy czytelnik, który lubi dobry kryminał lub wciągający thriller nie powinien przejść obok tej książki obojętnie. Jednak niech nikogo nie zmyli fakt porównania publikacji do tych gatunków literackich, to reportaż, więc nie do końca książka, po którą każdy czytelnik sięgnąłby, by po prostu uprzyjemnić sobie wieczór. Na jej kartach rozgrywają się prawdziwe losy ludzi, którzy stąpali po tym świecie. To nie fikcja literacka, ale najprawdziwsza rzeczywistość. 


Za książkę dziękuję wydawnictwu Bellona oraz Polacy nie gęsi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!